GİK-DER’de HDP Milletvekili Murat Çepni’nin katılımıyla panel gerçekleşti

GİK-DER’de HDP Milletvekili Murat Çepni’nin katılımıyla panel gerçekleşti

Londra’da Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER) “Türkiye ve Kürdistan’da Siyasal Gelişmeler” üzerine HDP milletvekili Murat Çepni’nin katılımı ile bir panel düzenledi. Panel, devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşu ile başladı.

HDP milletvekili Murat Çepni, Türkiye’de ve Ortadoğu’da, içinde geçtiğimiz sürecin çok kritik bir süreç olduğunu, bu zaman dilimini gözönünde bulundurarak ya mücadele yada teslimiyet, ya devrimcilik yada reformizm arasındaki bir mücadelenin yaşandığını belirtti. Yani “bugünkü egemen kültür, faşizm kültürüdür. Faşizm, başvurduğu yalan ve dolanla, halklar arasında düşmanlaşma eğilimini geliştirmeye ve yerleştirmeye çalışıyor. Bu nedenle, ülkemizde ezilen halkların mücadelesi, eşitlik ve  özgürlük mücadelesidir.” dedi.

Konuşmasının devamında Çepni, AKP’nin önce hükümet olarak geldiğini, daha sonra iktidarlaştığını, ekonomik, siyasal ve eğitimsel olarak kendi siyasal sistemlerini yerleştirmeye çalıştığını belirtti.

Seçim çalışmalarına da değinen Çepni, AKP-MHP ittifakının, karanlık bir gelecek örmeye çalıştığını belirterek, “OHAL, KHK ile baskı ve katliamları artırarak, kitleleri açlıkla terbiye etmeye çalıştıklarını” söyledi.

Çepni, HDP’nin, savaşa karşı emek cephesini geliştirmek istediğini belirterek, emekçi sol hareketle birlikte, faşizme karşı birlikte yürümeye çalıştığını ve bu çabasını her adımda yaşama geçirmeye çalıştığını dile getirdi. “Katliamlara, tutuklamalara, ekonomik saldırılara, kayyum atamalarına karşı mücadeleyi büyütmeye çalışılıyor. Halkların mücadelesi her anlamda gelişiyor. Açlığa, umutsuzluğa karşı mücadele yaygınlaşıyor.” dedi.

Çepni, panelin son bölümünde süresiz açlık grevinde olan Leyla Güven’in başlatmış olduğu eylemi selamlayarak, herkesi dışarıda ve içerde devrimci tutsakların sürdürdüğü açlık grevi eylemlerini sahiplenmeye ve dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Panel, soru ve cevaplamalarla bitirildi.