GİK-DER’de, son siyasal gelişmeler tartışıldı

GİK-DER’de, son siyasal gelişmeler tartışıldı

LONDRA (28.04.2014)- GİK-DER’in düzenlemiş olduğu 6.Kültür ve Sanat Festivali’nin konuğu olarak Londra’da bulunan ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla dün bir panel organize edildi.

GİK-DER Lokalinde gerçekleşen panelin konusu, “seçimler ve olası siyasal gelişmeler” oldu. İki oturum olarak gerçekleşen panelin ilk bölümünde Figen Yüksekdağ sunum gerçekleştirdi. İkici bölüm ise soru ve cevaplar şeklinde ilerledi.

Yüksekdağ ilk bölümde şu görüşleri dile getirdi: “Türkiye ve Kürdistan bölgesinde devrimin güncelliği sorunu çelişkili bir şekilde ilerliyor. Devrimimiz eşitsiz gelişiyor. Kürdistan serhıldanlarla, gerilla mücadelesiyle hızla ilerlerken, batı yani Türkiye cephesi bir türlü istenilen seviye ulaşamadı. Ayrıca devrimimizin iki yakası, doğu ve batı yakası bir araya gelemedi. Ve bu bir araya gelememe ciddi bir dengesizlik ve eşitsizlik durumu ortaya çıkardı. Batıdaki geri kalmışlık, kendisine güvensizliğe, içe dönüklüğe yol açtı. Ancak son bir yılda ortaya çıkan HDK-HDP pratiği bunu ortadan kaldırmak için atılmış iddialı bir adımdır”.

“AKP seçimlerden %45 gibi bir oy oranıyla çıkmış olsa bile, bu oy oranı onlara rahat etme, istikrar kurma imkanı vermiyor. Gerek devlet kliği arasındaki bölünmüş, gerekse Kürdistan cephesindeki devrimimizin geldiği nokta, Geziden itibaren ayaklanmalarla sokakları zapteden kitle, egemenlere istikrar sağlama ve yönetmede ciddi sorunlar yaratmaktadır.”

“Bugün Taksim yasağı tesadüfi yada bir inat değildir. Ezilenler cephesinden biriken öfke 1 Mayıs’ta tekrar sokakları tutuşturacaktır. 1 Mayıs ve sonrası Gezinin yıldönümü çok ciddi gelişmelere gebedir. Gezi bir eşiktir kitleler açısından. Artık geriye gidiş olmayacaktır. Evet inişler çıkışlar, zikzaklar olacaktır ama asla geriye gitmeyecektir. İşte bunu bilen AKP bu kadar terör estiriyor, Taksimi yasaklıyor, iç savaş tehditleri savurmaktan geri kalmıyor”.

“HDK/HDP olarak bir yıl içerisinde çok yeni durumla karşılaştık. Yeni şeyler öğrendik. Bu sürece hazırlıksız yakalandığımızda bir anlamda doğrudur. Yerel ve yönetimsel mekanizmalarımızı oluşturamadan bir seçimle karşılaştık. Bu süreci seçim pratikleri farklı olan HDK/HDP bileşenleri olarak karşıladık. Halkımız bize birleşmiyorsunuz diyordu, işte biz birleştik ve halklarımıza karşı bir söz verdik. Şimdi bu sözümüzü tutmak zorundayız. “

“Türkiye siyasetinde bir alternatifsizlik söz konusuydu. Halkımız AKP-CHP cenderesinde ya o, ya bu kıskacına alındı. Biz bunu parçalamak için yola çıktık. Alternatif yok diyenlere karşı işte alternatif diyoruz. Ama bu o kadar kolay bir şey değil, zorlu bir görev, biliyoruz. Ama bunu başaracağız”.

İkinci bölüm ise, katılımcıların soruları etrafında şekillenerek ilerledi. Gezi süreci, cumhurbaşkanlığı süreci ve yerel seçim tartışmaları, BDP vekillerinin HDP’ye katılımı konuları öne çıkan ve merak edilen konular olarak tartışıldı.

ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, akşam saatlerinde ise Londra’da Türkçe yayın yapan yerel bir radyonun programına konuk olarak katıldı.