GİK-DER’den 9. Kültür Sanat Park Festivaline ilişkin açıklama

GİK-DER’den 9. Kültür Sanat Park Festivaline ilişkin açıklama

LONDRA(12.06.2017)-GİK-DER, gerçekleştireceği  9.Kültür Sanat Park Festivaline ilişkin bir açıklama yayınladı. Önemi nedeniyle yayınlıyoruz..
İngiltere’de 26 yıl önce başladığımız özgürlük ve demokrasi yürüyüşümüzde yarattığımız değerlerve oluşturduğumuz birikimin yeni bir halkasıyla sizlerin karşısındayız. 1991’de yola çıkarkenTürkiyeli ve Kürdistanlı göçmenlerin politik, ekonomik, sosyal ve kültürel-sanatsal ihtiyaçlarına cevap olabilmek için kurulan derneğimiz, politik ve sosyal alanlarda bir çok kampanyalar örgütlemiş, kadınlarımızın gençlerimizin ve çocuklarımızın gelişimi için sportif ve eğitimsel içerikli hafta sonu okulları, kamplar ve sanatsal kurslar örgütleyerek çalışmasını bu günlere taşımıştır. 1990’lardan bu güne, toplumumuzun ihtiyaçları değişmiş ve farklılaşmış, derneğimiz de bu sorunlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda kendisini yeniden ve örgütleyerek çıtasını daha yükseklere taşımıştır.
GİK-DER olarak bu gün çıtamızı bir adım daha ileri taşıyarak sizlerle bir kez daha buluşmanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz. 9 yıl önce “Bencilleştiren eğemen kültür anlayışına inat, biz olmanın verdiği güçle; birlikte üreterek, birlikte çoğalarak geleceğe yürüyeceğiz. Bu yolda en büyük yardımcımız, halklarımızın toplumsal belleğinde altın sayfalarla yazılmış değerli aydın ve sanatçılarımız anıyoruz” diyerek Nazım Hikmet’le startını verdiğimiz festivalimizi, Kutsiye Bozoklar, Kazım Koyuncu, Hrant Dink, Musa Anter ve Cigerxwin, Pir Sultan Abdal, Ezidi Halkı, Yılmaz Güney’e atfen gerçekleştirdik. Bu yıl ise festivalimizi geliştirirek daha da büyüterek park festivalimizi sizlerle buluşturuyoruz.
Değerli üyelerimiz ve dostlarımız;Irkçılığın bütün Avrupa’da dalga dalga büyüyerek göçmenlerin üzerine karabasan gibi çöktüğü bir dönemden geçiyoruz. Ondandır ki festivalimizin bu yıl ki içeriği özelde ingiltere’de genelde de Avrupa da yükselen ırkçılığa karşı halklarımızın birlikte örgütlenme ve sosyal hak gasplarına karşı mücadeleyi yükseltmektir.
Ben Değil Biz Olamazsak, Tek Değil Birlikte Çoğalamazsak, ırkçılık ve faşizm dün değilse bile yarın kapımızı çalacak diyoruz. Onun içindir ki; gelin ellerimizi birleştirerek seslerimizi çığlıklara dönüştürelim diyoruz.
Bundandır ki; Siz değerli halklarımızı yapacağımız etkinliklere katılmaya, Faşizme ve Irkçılığa karşı kavgada kurduğumuz halaya güç katmaya, oturduğumuz sofraya kardeş olmaya, birlikte dayanışmaya birlikte paylaşmaya çağırıyoruz.
Resepsiyon;   22 Haziran Perşembe, Saat:19:00, Yer: GİK-DER
Panel: 25 Haziran Pazar, Saat:14:00, Yer: GİK-DER
Park Festivali: 9 Temmuz 2017 Yer:Pymmes Park, N9 9SU, Edmonton
GİK-DER 9.Kültür Sanat Park Festivali Komitesi