Halil Aksakal Zürih’te anıldı

11659307_475460925963016_367735381451218947_nZürich(29.06.2015) Gre Spi’nin özgürleşmesi hamlesinde şehit düşen MLKP savasçısı Halil  Aksakal İsviçre’nin Zürich kantonunda  anıldı. Zürich Eğitim ve  Kültür  Merkezinde  yapılan anma Rojava  şehitleri  şahsında  devrim şehitleri anısına  saygı  duruşu  ile  başladı. Halil Aksakal’ı ve Rojava devrimini  anlatan  sinevizyon gösteriminin  ardından MLKP temsilcisi  söz aldı. MKLP temsilcisi, DAİŞ  çetelerinin Kobane ve Rojava  kantonlarına  yaptığı  saldırıların oradaki YPG , MLKP ve Enternasyonal  tabur savaşçılarının büyük  karşı  koyuşu ile  geri püskürtüldüğünü  söyledi. TC devletinin YPG Türkmenleri ve  Arapları  katlediyor  kara propagandasının   yapıldığı  sıralarda bir  Arap alevisi  olan Halil Aksakal’ın şehit  düştüğüne  dikkat  çeken MLKP  temsilcisi, bu  yalan perdesinin Halil Aksakal’ın şehit  düşmesi ile  yırtıldığını  belirtti. Bu  savaşın aynı zamanda  büyük insanlık  savaşı olduğunu  belirten MLKP temsilcisi  Rojava devrimi ile  dayanışma  çağrısı  yaptı. Anmada  söz alan Zürich Kürt Halk Meclisi  ile  TKP–ML temsilcileri de Halil Aksakal’ı anarak Rojava  devrimi  için mücadele  çağrılarını  yinelediler. Konuşmaların ardından anma  sona erdi.

Basel şehrinde de yapılan anmada şehitlere sahip çıkmanın önemine değinildi. Saygı duruşunun ardından ilk olarak MLKP tarafından yapılan açıklama okundu. Sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra MLKP adına son gelişmeler değerlendirildi. Ortadoğu ve özellikle Rojava’daki gelişmeler anlatıldı. Kobane ve Rojava’ya sahiplenmenin sadece orada kahramanca direnen halkımız ve savaşçıların görevi olmadığı aynı zamanda bizlerinde görevlerinin olduğunu altını çizdi. Orada devrimci hareketin önemli kazanımlar elde ettiğini, bunların korunmasının önemli olduğu ifade edildi. Birleşik mücadelede ısrarcı olunmasına dikkat çekilen anmada Halil Aksakal’ın yaşamı aktarıldı. Anma duygu ve düşüncelerin aktarımıyla devam etti.

HALc4b0LAKSAKALANMA(2) Bern kentinde de düzenlenen bir etkinlikle Halil Aksakal anıldı. MLKP öncülüğünde Bern Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde düzenlenen anma etkinliğine çok sayıda Kürdistanlı ve Türkiyeli katıldı.

Devrim mücadelesinde hayatlarını kaybedenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan anmanın yapıldığı salona Rojava’da hayatını kaybeden MLKP ve YPG savaşçılarının posterleri asıldı. Saygı duruşunun ardından Rojava devrimini ve Aksakal mücadelesi anlatan sinevizyon gösterimi ile devam eden anmada MLKP Rojava’nın ve Aksakal ablasının mesajı okundu.

Anmada MLKP adına konuşan Tayfun Tayfun, Aksakal şahsında Rojava’da ortaya konan enternasyonal mücadelenin önemine değinerek, Rojava devriminin gelişim sürecini ve ortaya konan direnişin boyutlarını anlattı.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik gerçekleştirdiği son saldırıyı hatırlatan Tayfun, Rojava devrimine yönelik tehditlerin devam edeceğini söyledi. Rojava’ya yönelik geliştirilecek her türlü saldırılara rağmen herkesin devrimci bir sorumluluk içinde olması gerektiğini belirten Tayfun, “Rojava devrimini boğmak isteyen herkes iyi bilsin biz kazanacağız devrim kazanacak” dedi.

Anma yapılan konuşmaların ardından “şehit namırın” sloganı eşliğinde son buldu.