Hamburg Hak-evi’nde Seyit Rıza ve arkadaşları için anma gerçekleştirildi

Hamburg Hak-evi’nde Seyit Rıza ve arkadaşları için anma gerçekleştirildi

Hamburg Hak-evi nde Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilmesinin 81. Yılı vesilesiyle anma gerçekleştirildi.

Anma Seyit Rıza ve yol arkadaşları nezdinde tüm özgürlük şehitleri için cerax yakılarak bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.
Anmada konuşma yapan Pir Ali Temiz, inanç özgürlüğüne dikkat çekerek herkesin inancını özgürce yaşaması gerektiğini belirtti. Kızılbaş aleviliğinin Anadolu’nun en eski kadim inançlarından biri olduğunu ve Kızılbaşlık felsefesinin yani Anadolu aleviliğinin hiç bir dinle, inançla bağının olmadığını, kendi başına bir inanç ve yaşam felsefesi olduğunu belirtti.
Araştırmacı Yazar Erdoğan Yargın’da konuşmasında dil, tarih ve coğrafya açısından kendimizi geliştirmemiz gerektiğini belirtti. Dersim in tarih boyunca merkez olduğunu, Dersim soykırımına nasıl gelindiğini hazırladığı  sinevizyonla anlattı. Anadolu Aleviliği’nin yanlış bir terim olduğunu, asıl Mezopotamya Aleviliği denmesi gerektiğini nedeninin ise Mezopotamya’dan Anadolu’ya göç eden bir inanç olduğunu, Sümer tabletlerinin tarihimize ışık tuttuğunu, Alevilik felsefesinin Sümer tabletleriyle örtüştüğünü ifade etti. Dersim’in tarih boyunca hiçbir beylikle, devletle anlaşma yapmadığı, Kürdistan’ın merkezi olması ve Alevî inancından dolayı antik çağdan beri sürekli saldırı ve katliama uğradığını belirtti.
Panel Pir Ali Temiz in deyişleriyle devam etti.