Hamburg’da 129 A, B Kampanyası Çalışmaları

Hamburg’da 129 A, B Kampanyası Çalışmaları

Hamburg’da şehir merkezinde AGİF’inde çağrıcısı olduğu politik tutsaklarla dayanışma yürüyüşü ve mitingi 13.06.16 tarihinde düzenlendi. Özelde Hamburg’da PKK yöneticisi olmak iddiasıyla yargılanan politik tutsaklar arasında bulunan Bedrettin Kavak şahsında tüm politik tutsaklarla dayanışmak ve 129 a, b yasalarının teşhirine ilişkin bir sokak etkinliğiydi. Bu davaları izlemek İçin Türkiye ve Kürdistan’dan bir grup avukat ve insan hakları savunucusu da mitingimize katıldı. Bu heyetteki bazı avukatların isimleri şöyle: Av.Özlem Gümüştaş, Av.Ercan Kanar, Av.Kazım Bayrak ve Av.Mahmut Şakar. Heyet adına söz alan Av.Ercan Kanar kısaca geliş sebeplerini anlatı ve şunları söyledi: bu güne kadar hep Almanya ve Avrupa’dan Türkiye’ye ve Kürdistan’a heyetler gelirdi fakat bu sefer bizler buradaki koşulları incelemek için geldik. Burada devrimci mücadele söz konusu olduğunda gericiliğin birleştiği görülmektedir. Yargılamaların ve yasaların birbirine benzediği görmektedir.
Daha sonra Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı.
Bu yasanın yani 129 a, b şu an özellikle ilerici göçmenlere gözdağı vermek için uluslar arası yasa ve anlaşmalara aykırı olmasına rağmen gündemde tutulmaktadır.
Ayrıca mitinge katılan bireylerde söz hakkı alarak  düşüncelerini belirtiler.
Eylem sokağa kurulan mikrofonlar ve isteyen herkesin düşünce belirtebilme açısından ilgi çekiciydi.
Eyleme çağrı yapan destek veren kurum ve örgütler şunlar; Kobane Solidaritätskomitee Nord, Montagsdemo Hamburg, Frauenverband COURAGE, SOLIDARITÄT INTERNATIONAL, AGIF, ATIK, MLPD, REBELL

image1

Bilindiği üzere Almanya’da tutuklu bulunan politik göçmen tutsaklardan biri olan Bedrettin Kavak, Hamburg yüksek eyalet mahkemesi’nde yargılanmaktadır. Bedrettin Kavak, uzun yıllar ülkede cezaevinde kaldıktan sonra, bu kez de Almanya mahkemelerinde  129 a, b çerçevesinde PKK yöneticisi olmak iddiasıyla yargılanmaktadır. Nisan ayından bu yana uzun süren oturumlarda yüksek korunaklı mahkemede yargılanmaktadır.
Bizler AGİF’in yürüttüğü 129 a, b karşı kampanyanın bir parçası dahilinde gözlemci olarak bu oturumların bazılarına katıldık.
Aralarında Av. Özlem Gümüştaş, Av. Kazım Bayraktar, Av. Ercan Kanar ve Av. Mahmut Şakar’ında bulunduğu Türkiye ve Kürdistan’dan gelen avukat heyetle birlikte 13.06.16 tarihinde oturum öncesi Hamburg eyaleti yüksek bölge Mahkemesi önünde bir basın açıklaması yapıldı. Bu basın açıklamasına Türkiye ve Kürdistan da gelen beş kişilik avukat heyette iştirak etti. Daha sonrada  yargılanma oturumuna katılındı.
Mahkeme heyetine Türkiye’den ve Kürdistan’dan gelen avukat heyetin müdahil edilmesi için Bedrettin Kavak’ın avukatı Frank Jasenski tarafından dilekçe sunuldu. Bu dilekçe mahkeme heyeti tarafından kabul edilmedi. Bu müdahilliğin kabul edilmemesi üzerine avukat Frank Jasenski kendisi tarafından mahkeme heyetine detaylı Türkiye ve Almanya ilişkilerini anlatan aralarındaki ticari ve politik anlaşmaları teşhir edin detaylı iki yazı sundu. Bu yazılar Alman hükümeti ve Akp Hükümetine kirli anlaşmalarını delilleriyle gözler önüne seviyordu.
Mahkemenin kendisi tamamen bir komedidir delil olarak sundukları Bedrettin Kavak’ın günlük konuşmalardır. Katıldığı tamamen demokratik çerçevede yürüyüş miting ve dernek çalışmalarıdır. Zaten bu yasaya ilişkin yargılamalarda 129 a, b delil sunmalarını bile gerekmemektedir. Çünkü bu yasalar böyle düzenlenmiştir. 129 a, b çerçevesinde yargılama böyle öngörmektedir. Aynı zamanda dava Merkel Hükümeti’nin AKP ve Erdoğan saray rejimi anlaşmaları çerçevesinde yürütüldüğü her yanıyla görülmektedir.
Bir gün sonrada Avukat heyeti ikiye ayrılarak bir gurup Bedrettin Kavak’ı kaldığı hapishanede ziyaret etti, diğer grupta Köln’de  tutuklu bulunan politik tutsaklardan Ahmet Çeliği ziyaret etmek için hareket ettiler.

image1 (1)
Hamburg parlamentosu belediye binasında ,Türkiye Diktatörlüğe Doğru Gidiyor” konulu panel sol parti (DIE LINKE) Hamburg tarafından 14 Haziran Salı günü düzenlendi. Bu panele Türkiye ve Kürdistan’dan gelen hukukçu heyetinden panelist olarak avukat Ercan Kanar’da katıldı. Diğer panelistler şunlardı:

  • Tuğba Hezer (HDP),
  • Jan van Aken, Hamburg’dan Alman sol-parti parlemento milletvekili
  • Ercan Kanar, Avukat ve
  • Cansu Özdemir, Hamburg Sol parti (DIE LINKE)

Cansu Özdemir’in moderatörlüğünde Tuğba Hezer HDP’nin dokunulmazlıkları ilişkin bilgi verdi. HDP’nin bu baskılara boyun eğmeyeceğine vurgu yaptı.

Avukat Ercan kanar son Türkiye parlamentosunda geçirilmek istenen askerleri koruma kanunu olarak bilinen Yasa önergesine ilişkin bilgi verdi.

Jan von Aken ise Almanya Türkiye kirli ilişkilerini ve silah ticaretini anlattı. İki ülkenin Nato ilişkilerinden dolayı Almanya’nın dolaylı olarak İŞİD’e verdikleri desteklediğini örnekleriyle anlattı.