“Hayat Güzeldir” Avrupa Turnesine Devam Ediyor

“Hayat Güzeldir” Avrupa Turnesine Devam Ediyor

 

BERLİN (05.04.2015)- İzmir Yenikapı Tiyatrosu, “Hayat Güzeldir” isimli oyunuyla Avrupa turnesine devam ediyor. AvEG-Kon tarafından organize edilen oyun, Ermeni Paramaz’dan Kobanê’de şehit düşen Paramaz Kızılbaş’ı buluşturuyor. Kadın cinayetlerinden, işçi katliamlarına ve LGBT bireylerin sorunlarına kadar uzanan bir oyun olan ‘Hayat Güzeldir’ Kiel ve Hamburg’dan sonra Berlin’de sahnelendi.

Kiel’de eski bir balık fabrikasında gerçekleştirilen oyuna yaklaşık 150 kişi katıldı. Oyun sonrası bir sohbet ortamı hazırlayan Yenikapı oyuncuları sokak tiyatrosunun önemini konuştu, ardından tiyatro binası önünde sokak tiyatrosu oynadı, ardından Hamburg’a geçen oyuncular burada da aynı sıcaklıkla oyunu seriledi.

Turneleri kapsamında başkent Berlin’e gelen oyuncular Tiyatrom Sahnesi’nde turnedeki 4. Oyunlarını sergiledi. Geniş bir tiyatro seyircisiyle buluşan Yenikapı oyuncuları, ‘hayat güzeldir’ oyunuyla duygusal anlar da yaşattı. Oyun öncesi konuşma yapan AvEG-Kon Eşbaşkanı, Tiyatroyu selamlayarak Yenikapı Tiyatrosu’nun Türkiye’de açılan davalarından ve mücadele azimlerinden bahsetti, oyun sonrası yapılan fuayede eleştiri ve soruları alan oyuncular yaklaşık yarım saat boyunca izleyicilerle sohbet etti, daha sonra sokağa çıkan oyuncular gelen izleyicilere iki sokak tiyatrosu örneği göstererek vedalaştı.