‚Hayat Güzeldir‘ izleyicileriyle buluştu (Güncellendi)

IMG_2038KÖLN(30.03.2015)-AvEG-Kon ve BEKSAV tarafından Avrupa çapında organize edilen ‚Hayat Güzeldir‘ oyunu sevenleriyle buluşuyor.

İzmir Yeni Kapı Tiyatrosu tarafından Köln ve Ratingen şehirlerinde sahnelenen oyun ilgiyle izlendi. 14 şehirde gösterimi için Avrupada Turneye çıkan Yeni Kapı tiyatrosunun sahnelediği oyun Köln şehrinde ilki gerçekleştirildi. 100’ü aşkın tiyatrosever ile buluşan ‚Hayat Güzeldir‘ oyunu beğeniyle izlendi.

Sahnelerinde düşündüren, güldüren ve umudu büyüten bölümleriyle Ermeni Paramazdan Kobanede şehit düşen Paramaz Kızılbaşı buluşturan Yeni Kapı Tiyatrosu oyuncularının performansı beğeni kazandı.

Ratingen Alevi Derneğinde destekleğiyle 200 tiyatroseverle buluşan oyun, beğeni kazandı. Oyun, Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının gerçekleriyle yüzleştirdi, sorgulattı ve düşündürdü. Paramazdan dokumacı kadınlara, madencilerden inşaat işçilerine, savaştan, barışa, kadın cinayetlerinden, pozantıdan çocuk tutsaklara tecavüze kadar bir çok konuyu içinde barındıran oyunla,  izleyiciler duygulu anlar yaşadı.

IMG_1968İlgiyle izlenen oyunun ardında sokakta gogolun palto adlı oyunu izleyicilerinde katılımıyla sunulması büyük beğeni topladı. Köln ve Ratingen‘de oyunun bitiminden sonra izleyicilerle sohbet edilerek soruları cevaplandı.
AvEG-Kon temsilcisi Köln ve Ratingende yaptığı konuşmalarda, Paramazlardan suphilere uzanan bu direnişle mezapotamya coğrafyasının Kadim halkları umudu ve özgürlüğü büyütüyor‘dedi. “Göçmenlerin eşit sosyal siyasal hakları için mücadele eden Konfederasyonumuz, Federasyonlarımız ve yerel kurumlarımızla birlikte benzer kültürel sanatsal etkinliklerle sizlerle buluşmaya devam edeceğiz . Sömürü, baskı, katliamlarla, kadın cinayetlerin den, f  Tipi zindanlara, Maraş, Sivas, Çorum‘larla, Roboski‘den gözaltından kayıplarla teslim alınmak istenen coğrafyamız halkları ,direnişleriyle hayatı güzel kılmayı örüyorlar‘ şeklinde konuştu.
Yeni Kapı Tiyatrosu, Hayat Güzeldir oyununu , 3 Nisan Kiel, 4 Nisan Hamburg, 5 Nisan Berlin, 6 Nisan Bielefeld,11 Nisan Rotterdam, 12 Nisan Brüksel, 17 Nisan Frankfurt, 18 Nisan Ulm, 19 Nisan Nürnberg, 24 Nisan Zürih, 25 Nisan Basel, 26 Nisan Stutgart’ta sahneleyecek.