HDK-A Kuruluş Kongresini 501 Delege ile Gerçekleştirecek

HDK-A Kuruluş Kongresini 501 Delege ile Gerçekleştirecek

HDK-Avrupa Girişim Koordinasyonu 5. toplantısını 18 Eylül 2016 tarihinde Köln’de gerçekleştirdi. Toplantıda kuruluş çalışmalarının belirlenen plan doğrultusunda yürütüleceği belirtildi. 

Berlin (21.09.2016)– HDK-Avrupa kuruluş çalışmalarını koordine eden HDK-A Girişim Koordinasyonu, 18 Eylül Pazar günü Köln’de gerçekleştirdiği ve koordinasyon üyelerinin yanı sıra, Almanya, İsviçre ve Hollanda’dan ülke Eş Sözcüleri, temsilcilerinkatıldığı toplantıda HDK-A kuruluş çalışmaları değerlendirilerek ve gelecek dönem için yeni planlamalar yapıldı.

Avrupa ülkelerindeki kuruluş çalışmalarının verilerini toplayan ve değerlendirmede bulunan koordinasyon, yaz sezonunun yavaşlatıcı etkilerinin aşıldığını ve birçok ülkede kent meclisleri için kuruluş kongre tarihlerinin belirlendiğini ve ayrıca ülke kongrelerinin de önemli oranda planlandığını tespit ettiğini duyurdu. Diğer taraftan kuruluş çalışmalarının kimi ülke veya kentlerde istenen düzeyde olmadığını ve bu alanlarda HDK-A kuruluş çalışması yürütenlerin tempolarını yükseltmeleri gerektiği de belirtildi.

Koordinasyon toplantısında program ve tüzük taslakları üzerine tartışmalar yapıldı ve taslakların son hallerinin komisyon tarafından 23 Eylül’e kadar sonuçlandırılması kararlaştırıldı.

Koordinasyon toplantısı, 21-22 Ocak 2017 tarihinde Brüksel’de yapılacak HDK-Avrupa Kuruluş Kongresini 501 delege ile yapmayı kararlaştırdığını, kongereye delegelerin yanı sıra davetlilerin ve misafirlerin de katılacağını karar altına aldı. Her ülkenin kaç delege ile katılacağı ise, Yürütme tarafından kısa zamanda belirlenip ülke koordinasyonlarına bildirileceği açıklandı.

Toplantıda alınan ve sonuç bildirgesi aracılığıyla duyurusu yapılan diğer kararlar ise şunlar:

– ‘’Suça Ortak Olma Kampanyası’’nın aktif olarak Ekim ayının sonuna kadar sürdürülmesini kararlaştırmıştır. Avrupa’daki tüm demokrat, antifaşistleri güçleri kampanyamıza ve sokak stantlarımıza destek vermeye, www.nodirtydeal.net adresinden çağrımızı imzalayıp yaygınlaştırmaya davet ediyoruz.

– Kuruluş çalışmaları basın çalışmasıyla, TV programlarıyla daha geniş kitlelere duyurulacaktır.

– Koordinasyonumuz Türk devletinin Kürdistan’da kentleri yıkarak evsiz bıraktığı insanlara dönük yürütülen Kardeş Aile Kampanyasını sahiplenmekte ve desteklemektedir. Avrupa’da yaşayan işçi ve ve emekçileri bu kampanyaya omuz vermeye çağırmaktadır. Bu konuda bir afiş ve flyr hazırlanacaktır.

– 8 Ekim’de Berlin’de yapılacak olan NATO karşıtı yürüyüşe katılım sağlanması için açıklama yapılacaktır.

– Türkiye’de son dönemlerdeki işten atmalara, HDP’ye yönelik saldırılara karşı bir açıklama çıkarılacaktır.

– HDK-A tanıtım broşürü kısa zamanda degişik dillere çevrilerek basımı sağlanacak ve çalışmalarda kullanılacaktır.

– Koordinasyonumuz, 24 Eylül’de 600. Oturma Eylemini yapacak olan Cumartesi Annelerinin mücadelesini selamlamaktadır. Tüm HDK-A çalışanlarının 24 Eylül’de Cumartesi Anneleriyle dayanışma oturma eylemlerinin planlayıcısı ve katılımcısı olmaya çağırmaktadır.

Koordinasyonumuz gelecek toplantısını 22 Ekim’de Brüksel Saat 11.00’de gerçekleştirecektir. Teknik komisyonumuzise aynı gün saat 9.00 da toplanacaktır.

Çalışmalarımız www.facebook.com/HDK.Avrupa.Europe sayfamızdan takip edilebilir.

160918_HDK-A_5_toplantısı.2