HDK-A:Figen Yüksekdağ ONURUMUZDUR!

HDK-A:Figen Yüksekdağ ONURUMUZDUR!

HDK-A yaptığı yazılı bir açıklama ile Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesi kınadı. Açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

BRÜKSEL(26.02.2017)-AKP-Erdoğan diktatörlüğü saldırılarında sınır tanımıyor. Her yeni günde faşizmin HDP’yi susturmaya yönelik saldırıları sürüyor. Gözaltı ve tutuklamalarla siyasi soykırım operasyonları aralıksız sürdürülürken, köyler ablukaya alınarak akıl almaz saldırılar gerçekleştiriliyor.

Dizginsizce devam ettirilen bu saldırıların son halkası, bugün HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesi oldu. Faşist iktidar aynı gün HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’i tekrar tutukladı.

7 Haziran 2015’te büyük bir başarı ile milyonların iradesinin HDP’yi gösterdiği koşullarda, AKP iktidarına ağır bir darbe vuran eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesi olmuştu. Fakat, faşist iktidarın seçim sonuçlarını tanımayarak başlattığı savaş ortamında, devletin tüm engellemelerine, kirli seçim hilelerine, saldırılarına, oy hırsızlıklarına rağmen HDP, 1 Kasım’da yine barajı aşmayı başarmıştı.

İşçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve başta Kürt halkımız olmak üzere tüm ezilenlerin sesi olup, sokak sokak büyütülen, ev ev çoğaltılan büyük bir davanın sözcüsü olan HDP, yeni yaşam umudumuzdur. Başta tutsak Eş Başkanları olmak üzere, milletvekilleri ile bir yandan sokakta halklarımıza yönelik saldırılara karşı bedenleriyle karşı koyarken, umudu Nusaybin’de, Sur’da, Cizre’de…olduğu gibi halkının yanında cansiperane durarak korudular. Diğer taraftan meclis kürsüsünde onların sesi olup, tüm ezilenlerin eşitliğini, kardeşliğini  ve özgürlüğünü savundular. Ne faşizmin saldırıları, tehditleri onları vazgeçirebildi, ne de tutsaklık…

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesi saldırısı, referandum öncesi halklarımıza ve onun öncü güçlerine  dönük gerçekleştirilen saldırı ve tutuklamalardan azade değildir. Büyüyen ‘HAYIR’ cephesine gözdağı vermek, halklarımızın, işçi ve emekçilerin, kadınların büyüyen öfkelerine ket vurmak amaçlı gerçekleştirilen tüm bu saldırılar kaybedeceklerini görüyor olmalarındandır.

Nafile çabalar! Halklarımızın özgür iradeleriyle seçmiş oldukları Figen Yüksekdağ, işte bu iradenin vekilidir. Bunu ne faşist iktidar engelleyebilir, ne de halklarımızın, HDP’nin ve Yüksekdağ’ın mücadelesini hapsedebilirler. Faşizmin kararları halklarımızın vicdanında hükümsüzdür. Kadın özgürlük mücadelesinin de bir simgesi olan Figen Yüksekdağ, faşizme taviz vermeyen ve asla boyun eğmeyen duruşuyla onurumuz olacaktır. Bizler O’nu sadece HDP Eş Başkanı kimliği ile değil, mücadelenin bir çok alanında yürüttüğü devrimci çalışmaları ile de tanıdık.

Tek adam diktatörlüğünü halklarımıza zorla kabul ettirmeye çalışan AKP-Erdoğan diktatörlüğü, en küçük muhalif bir sese dahi akıl almaz bir şekilde saldırarak, bir korku heyulası yaratmak istiyor. İşte bunun üzerine korku diktatörlüğünü inşa etmek için çabalıyor. Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Xerabê Bava köyünü 10 gündür ablukaya alan faşist iktidar, Kürt halkına açtığı savaşı korunmasız köylülere saldırarak sürdürüyor. Dışarıdan kimseyi köye bırakmayan, köylüleri işkenceden geçiren, 4 kişiyi katleden ve 40 köylüyü gözaltına alan bu sömürgeci zorbalığı, daha önce yağmaladığı şehirlerden, öldürdüğü masum sivillerden, bodrumlarda yaktığı sivil halk temsilcilerinden, duvarlara yazdığı ve yazdırdığı ırkçı yazılardan bildiğimizden, bu küçük köyümüzde neler yaptığı tahmin edilebilinir.

Tüm saldırı ve katliamlarına, siyasi soykırım operasyonlarına rağmen, öfkeyle büyüyen‚‘HAYIR’ın reddiyeti tüm bu saldırgan savaş politiklarına karşıda gerçekleşecektir. Herkesin bir‚ HAYIR’ı varsa tüm‚ HAYIR’ları birleştirelim saray diktatörü ve onun AKP’sini tarihin en kirli çöplüğüne gönderelim.

 

HDK-Avrupa