HDK-Avrupa 1. Olağan Kongresi 1-2 Aralık’ta Frankfurt’ta toplanıyor

HDK-Avrupa 1. Olağan Kongresi 1-2 Aralık’ta Frankfurt’ta toplanıyor

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan kongreye çağrı bildirisi;

 

Faşizme, ırkçılığa ve savaşa karşı BİRLİKTE MÜCADELEYE!

                                      HDK-Avrupa 1. Olağan Kongresine Davet

                                                                    1-2 Aralık 2018, Frankfurt

 

Sevgili dostlar, yoldaşlar,

Faşist AKP/Saray diktatörlüğünün Türkiye ve Kürdistan’da tüm toplumsal muhalefete yönelik saldırılarını sürdürdüğü bir süreçten geçmekteyiz. Ekonomik krizin tüm sonuçlarının işçi, emekçilere, halklarımıza ödettirilmeye çalışıldığı, yıllardan beridir örgütsüz, sendikasız karın tokluğuna çalışan işçilerin, emekçilerin bir avuç kapitalistin karları uğruna kitlesel olarak ölüme gönderildiği, altı işçi mezarlığı üstü ‘anıt’ olan 3. Havalimanı gerçeğinden görmekteyiz. Bu durum kapitalizmn işçilerin kanını emerek, aşırı sömürü ile büyüdüğünün kanıtıdır. Yükselen AVM’ler, gökdelenler, havaalanları inşaatlarında binlerce işçinin iş cinayetleriyle hayatını kaybetmesi yanında yoksulluk, açlık pençesine düşürülerek, çürümeye itilerek de yaşamı çalınmaktadır.

Saray 24 Haziran seçimlerinden önce de Efrin’e saldırarak işgal etmişti. Bu kez yerel seçimlerden önce benzer bir yol izleme hevesindedir. Tüm bunlar Kürt özgürlük mücadelesinin, sosyalist ve demokratik direniş güçlerinin bastırılması üzerine kurulu işgalci savaş amaçları dışında, krizi savaşla aşma politikasının bir göstergesidir. Faşist şefin çözümü yine savaştır… Kriz derinleştikçe halka savaş programları daha sert biçimde devreye girecektir.

Savaş saldırganlığının bir diğer amacı, Rojava’ya yönelik ve Rojava Devrimini boğma hesaplarının bir parçası olduğu açıktır. İstanbul’da toplanan Dörtlü Zirve bu politikanın bir parçası olarak değerlendirilebilir.

Erkek egemen kapitalist sistem kadınlarla da savaş halindedir. Son yıllarda kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri cins kırımına dönüşmüştür.

Dünyanın her yerinde, kapitalist emperyalist sistem büyümek için kendisiyle birlikte insanlığı da felakete sürüklüyor. Doğanın tahribi, ekolojik yıkım ile insanlığın geleceğini tehlikeye atıyor. En verimli alanlar, ormanlar, yakılıyor, yıkılıyor, talana açılıyor.

Başta Afrin’i işgal saldırısında kullanılan Leopard 2 tanklarını Türk devletine veren ve bu tankları modernize anlaşmaları yapan Almanya olmak üzere, Rusya, ABD, Fransa gibi tüm emperyalist devletler de bu savaşın bir parçası, yarattığı can kaybının ve yıkımın sorumlusudurlar.

Avrupa’nın birçok ülkesinde işçi ve emekçilerin gelişen direnişleri, başta Almanya olmak üzere, göçmenlere yönelik geliştirilen ırkçılıkla birleşen faşist saldırılara karşı yürütülen mücadele içinde yerimizi almak, kapitalist sömürüye, sosyal hak gasplarına, ırkçı ve faşist harekete karşı mücadeleyi geliştirme görevlerimizin de bilinciyle hareket etmek zorundayız.

Dolayısıyla, krize, savaşa, ırkçılığa ve faşizme karşı mücadelenin zemini ve görevleri de giderek daha yoğun biçimde bizleri beklemektedir.

Biz özgürlük, demokrasi ve barış güçleri olarak örgütlülüğümüzü ve mücadelemizi geliştirmek hedefiyle 1-2 Aralık 2018 tarihinde Frankfurt’ta gerçekleştireceğimiz 1. Olağan Kongremize siz dostlarımızı davet ediyor ve katılımınızın bizleri sevindireceğini belirtiyoruz.

 

Kongre Tarihi: 1-2 Aralık 2018

Başlangıç: 1 Aralık Cumartesi Saat 11.00

Yer: Saalbau Schönhof (Müz), Rödelheimer Str. 38, 60487 Frankfurt am Main

 

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)