HDK Avrupa Kongre Girişimi; “Halkın İradesine Ve Meclis’teki Sesime Dokunma!”

HDK Avrupa Kongre Girişimi; “Halkın İradesine Ve Meclis’teki Sesime Dokunma!”

“Halkın İradesine Ve Meclis’teki Sesime Dokunma”!

HDK Avrupa Çağırıyor: 16 Mayıs Pazartesi Tüm Avrupa’da Meydanlara!

Halklarımıza karşı katliam ve imha politikasına yönelmiş olan iktidarın parlamentodaki gerçek halk temsilcilerinin varlığına, özellikle de 7 Haziran seçimlerinden sonra tahammül etmesi beklenemezdi. Çünkü Kürtlerin ve gerçek halk temsilcilerinin siyasi hayata etkin bir biçimde müdahale etmesinin önündeki barajın yıkılıp atılması devleti başka gelişmeler konusunda da alarma geçirdi, topyekûn bir yok etme savaşına yöneltti

Erdoğan Davutoğlu’nu işten attıktan sonra, güvenlik güçlerinin denetlenmesine olanak sağlayacak biçimde “Terör Yasası”nın değiştirilmesini isteyen AB’ye gönderdiği “siz mantığınızı değiştirin.. Biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git.. Kimle anlaşabiliyorsan onunla anlaş! … Başkanlık sisteminden geriye dönüş yoktur!” mesajıyla halklarımıza karşı yürüttüğü savaştan geri dönmeyeceğini ilan etmiş oldu.

Erdoğan’nın bu tutumu, bu güne kadar sürdürülen gelişmelere bağlı olarak, geçmişte HEP’li milletvekillerine karşı alınan tutumun aynısının, bu kez de HDP’li milletvekillerine karşı alınacağını gösteriyor. HEP’lilerin tutuklanması Türkiye’yi sonu gelmez kanlı bir iç savaşa mahkum etti. Bu yeni tutum da artık geri dönülmesi mümkün olmayacak, bölgeyi de içine alan yeni bir savaş dönemine işaret ediyor.

Kürt halkı başta olmak üzere, HDP’de temsiliyetini bulan bütün ötekileştirilmiş kesimlerin parlamentodan atılmasının önünü açabilecek bu teklifin derhal geri çekilmesinin talep ediyoruz. Milletvekillerini, doğuracağı sonuçlar itibariyle yarınlarımızı ipotek altına alacak olan bu değişiklik teklifine ‘hayır’ oyu vermeye çağırıyor; gazeteciler, akademisyenlere, sivil toplum örgütlerine ve DBP’li belediyelere yönelik siyasi baskıların bir an önce son bulmasını, tutuklu belediye başkanlarının derhal serbest bırakılmasını ve göreve iade edilmelerini istiyoruz.”

Vekillerimize, irademize sahip çıkalım!

Faşizme karşı omuz omuza!

16 Mayıs’ta Türkiye’de parlamentoda görüşülmeye başlanacak olan dokunulmazlıklarla ilgili olarak, bizler de 16 Mayıs 2016, Pazartesi Saat 15.00’te, tüm Avrupa’daki, büyükelçilikler ve konsolosluklar olamak üzere Türkiye Temsilcilikleri önünde gerçekleştirilecek protesto gösterilerine, tüm duyarlı kurum, kuruluşlar ve kişileri davet ediyoruz.

 

HDK Avrupa Kongre Girişimi