HDK-Avrupa YİK’ten açıklama

HDK-Avrupa YİK’ten açıklama

HDK-A Yeniden İnşa Koordinasyonu (YİK)’ten
HDK-A Meclislerine ve çalışanlarına

Yeni yıla girerken, öncelikle tüm HDK-A meclislerinin, çalışanlarının yeni yılını kutluyor, yeni yılda ve HDK-A meclislerimizi ve çalışanlarımızı kongreden bu yana faaliyetlerimize dair bilgilendirmek istiyoruz.

1-2 Aralık 2018’de Frankfurt’ta yapılan kongremizde seçilen HDK-A Yeniden İnşa Koordinasyonu, kongreden sonra yeniden inşa sorunlarını kendi arasında tartışmış ve bir yol haritası çizmiştir.

23 Aralık 2018’de Brüksel’de bir araya gelen Koordinasyonumuz, kendi iş işleyişi ve görevlerine dair değerlendirmelerde bulunmuştur.

Koordinasyonumuz, faaliyetleri süren meclislerimizle iletişim sağlamak amacıyla bir iletişim kanalı oluşturacaktır. Gerekli gördüğünde güncel siyasal gelişmelere dair birleşik mücadelenin önemine dikkat çeken, ortak davranmaya çağıran açıklamalar yapacaktır. Yerel alanlardaki meclislerimiz, kendi çalışmalarını sürdürüp sürdürmemede kendileri yetkilidir. Kongrelerini yapacak olan meclislerimiz veya toplantılar yapacak olan meclislerimiz ihtiyaç duyduklarında YİK’ten katılım talebinde bulunabilirler.

Koordinasyonumuz gelecek dönem planları dahilinde HDK-A’yı istenilen düzeye getirmek ve birleşik mücadeleyi güçlendirmek amacıyla, başta KCDK-E olmak üzere, içinde yer alan ve almayan kurumlarla ve şahsiyetlerle bir dizi görüşmeler yapmayı kararlaştırmıştır.
Bu kapsamda ilk görüşmesini HDK-A ile bileşen hukukunu dondurmuş olan KCDK-E ile 23 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirmiştir. Görüşmede HDK-A kongresi hakkında KCDK-E bilgilendirilmiş ve yeniden inşa sürecinde Koordinasyon içinde yer almaları önerilmiştir. Böylece hem doğrudan süreci takip etme ve bilgilenme ve hem de sürece temsili düzeyde katkı sunmaları istenmiştir.
KCDK-E ise, bu önerimizi kendi kurullarında değerlendireceklerini ve sonucunu ileteceklerini belirtmiştir.

Yeniden İnşa Koordinasyonu olarak, KCDK-E’nin Koordinasyonda yer alması durumunda, tüm görüşmeler birlikte yapılacaktır.

HDK-A YİK olarak, içinden geçtiğimiz sürecin birleşik mücadeleyi daha güçlü ve aktif kılmak gerektiğine inanıyoruz. Gerek Türkiye ve Kürdistan’da gerekse de Avrupa’daki bizleri ilgilendiren tüm konularda aktif mücadele içinde olmak doğal görevimizdir.

Bu çerçevede, Türkiye’deki Flormar, Cargill gibi işçi direnişlerinin, Fransa’daki sarı yelekliler eylemliliklerinin, Öcalan’ın tecridine karşı yaygınlaşarak devam eden açlık grevinin başarıya ulaşması için tüm HDK-A güçleri duyarlılık içinde olmalı ve gerekli desteği vermelidir.

HDK-A YİK olarak, tüm HDK-A çalışanlarının, dostlarımızın, işçi ve emekçilerin yeni yılını kutluyoruz.

HDK-A Yeniden İnşa Koordinasyonu (HDK-A YİK)
01.01.2019