HDK Belçika: ERDOĞAN NOT WELCOME! 

HDK Belçika: ERDOĞAN NOT WELCOME! 

BRÜKSEL(22.05.2017)-Katil Erdoğan’ın Belçika ziyareti öncesi HDK ve bileşenleri karşı protesto eylemlerine hazırlanıyor. Konuya ilişkin HDK Belçika tarafından bir açıklamayla eyleme çağrı yapıldı. Açıklamayı önemi nedeniyle aynen yayınlıyoruz.

Brüksel bu hafta 2017 NATO zirvesine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda, Türkiye’de 16 Nisan’da Başkanlığın oylandığı referandumu hile ile kazanmış gösteren ve Türkiye halklarının iradesini hiçe sayan Erdoğan’ı da ağırlıyor. Türkiye ve Ortadoğu’da savaş politikaları izlemiş, İslamcı terör örgütlerini desteklemiş ve Kürtlere saldırmış, Rojava’yı işgal planları yapan, tüm muhalifleri ve gazeteceleri hapishanelerde tutsak almış, tek bir muhalif sese tahammülü olmayan diktatör Erdoğan’ı Belçika’da istemiyoruz! Erdoğan NATO’dan daha fazla savaş, daha fazla silah, daha fazla Kürtlere yönelik saldırı istiyor! Ortadoğu’da Kürtlere yönelik saldırısını NATO eliyle meşrulaştırmak istiyor!

NATO’nun patronu ABD başkanı Trump’ın ve Türkiye’nin islamcı-faşist diktatörü Erdoğan’ın da  katılacağı bu toplantıda, dünyamızda savaş, militarizm ve işgalleri örgütleyen ve yürütenlerin haklarımızın, barışın ve demokrasinin aleyhine planlar yaptıklarını ve yapacaklarını biliyoruz.

Halkların Demokratik Kongresi-Belçika (HDK), Türkiye ve Kürdistan’da demokrasi ve özgürlük mücadelesiyle dayanışma örgütüdür. NATO Türkiye ve Ortadoğudaki tüm darbe, savaş, işgal ve komplolardan birinci derecede sorumludur. 2016 yazı boyunca Türkiye’de Kürt şehirlerini yerle bir eden, yüzübinlerce insanı yerinden yurdundan eden ve Kürdistan’da işgal rejimi uygulayan ordu, NATO ordusudur. Sadece Trump’ı değil, Erdoğan’ın Ortadoğu’yu İslamcı terör örgütleri aracılığıyla yangın yerine çeviren savaş politikalarını destekleyen, silah sağlayan ve daha fazla savaş planı yapan NATO’yu protesto ediyor ve NATO’nun dağıtılmasını istiyoruz.

Akdenizi bir sığınmacı mezarlığı haline getirenler aynı zamanda NATO’nun da sorumlularıdır. Militarist bir örgütün barış örgütüymüş gibi sunulmasını reddediyor, NATO’ya hayır diyoruz.

HDK-A göçmenlerin, sığınmacıların hak ve özgürlükleri için mücadele eden bir örgüttür. Gerek Avrupanın sınır boylarında gerekse metropollerin varoşlarında kağıtsız, kimliksiz, ötekileştirilen, dışlanan göçmenlerin ve sığınmacıların demokratik hak ve özgürlükleri için, eşit haklar için mücadele ediyoruz. Avrupanın dışında olduğu gibi içinde de yaşamın militarizasyonunun en önemli aygıtı olan NATO, toplumun kaynaklarının savaş sanayi ve tüccarlarının çıkarları için çarçur edilmesinin aracıdır.

Daha dün Riyad’da Suudi kralı ve Körfez ülkeleri şeyhleriyle İran’a karşı bir Arap NATO’su kurmaya girişen Trump’ı da, hırsız-katil Erdoğan’ı da, onun baş destekçisi Merkel’i de, Orban’ı ve diğerlerini de protesto ediyor, Brüksel’e hoş gelmediniz diyoruz.

 

24 Mayıs, Çarşamba günü Brüksel’de Belçika ve Avrupalı barış ve demokrasi güçlerinin düzenlediği NATO ve Trump’a hayır yürüyüşüne, Erdoğan’a da hayır demek ve enternasyonalist bir barış hareketine güç vermek üzere katılıyoruz. Türkiye ve Kürdistanlı tüm kurum ve kişileri Erdoğan’a, Trump’a ve savaş baronlarına hoş gelmediniz demek için barış yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz.

 

Saat: 17: 00

Yer: Gare Bruxelles Nord/Station Brussel-Noord

            Vooruitgangstraat, 76, 1030, Brussels

 

BELÇİKA HAYIR PLATFORMU

HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ-BELÇİKA

 

NO TO REFUGEE DEAL WITH ERDOĞAN

WELLCOME REFUGEES, NOT ERDOĞAN

STOP SELLING WEAPONS TO ERDOĞAN

TURKEY OUT OF NATO, NATO OUT OF TURKEY