HDK isviçre Kurulus Kongresini Gerçekleştirdi

HDK isviçre Kurulus Kongresini Gerçekleştirdi

BASEL(16.01.2017)-HDK Isviçre 15 Ocak günü Basel Kentinde Kurulus Kongresini gelestirerek siyaset alanina adim atti. HDK Isviçre, Kantonlar bazinda örgütlenme faaliyetine girisip yerel örgütlerini kurarark Ülke çapindaki Kongreye hazirlandi.

Basel Kentinde gerceklesen Kurulus Kongresi genis katilim ve canli tartismalarla dikkat cekti. Kantonlar düzeyinde gelen Delegelerin gözlerindeki heyecan ilk anda fark edilirken, HDK nin hem Avrupa hem de  özelde  Isvicre de ciddi rol oynayacagi umudu ve izlenimi her delegenin heyecanindan hissediliyordu.

IMG_2518Kongreye HDP Milletvekili ve eski HDK Sözcüsü Ertugrul Kürkçü, HDP eski Milletvekili Demir çelik, SYKP eski es genel baskani Tuncay Yilmaz, Avrupa Süryaniler Birligi Türkiye Sorumlusu  ve HDK Genel Meclis üyesi Tuma çelik,   Isvicre Yesiller Partisi yöneticilerinden Heidi Mück ve Franziska Stier, Isvicre Sosyalist Parti ( SP ) Temsilcisi ve ayni zamanda HDK Isvicre delegesi Ihsan Kurt, Uluslararasi Af Örgütü Temsilcisi Maya Heuschmann, Isvicre Sosyalizm  için Hareket ( BFS)  Temsilcisi  Hans Peter Gysin gibi genis ve renkli katilim olusu dikkat cekti.

Divan in olusumuyla baslayan Kongre de  ilk sozü HDP MIlletveli ve ayni zamanda HDK eski es sözcüsü Ertugrul Kürkçü aldi. HDK-Avrupa  ayagi Türkiye deki HDK ayagi gibi olmadigini belirten Kürkçü, HDK-A nin daha cok Avrupaya yerlesmis ve 2.3. kusaklari bulmus göcmen kitlesine hitap ettigini belirtti. HDK-A ile Avrupada yasayan Göcmenlerin artik ülke ayrimi yapmadan tek çati altinda kitasal bazda bir araya gelerek mücadele edilecegi anlamina geldigini vurguladi. Tabiiki Türkiye ve Kürdistana da duyarli olunacak. Fakat önceligin Avrupa daki isci ve emekcilerle bir arada olma, genis halk yiginlariyla birlikte Kapitalizme karsi mucadele etme oldugunu soyledi.

Devaminda Türkiye,  Kürdistan ve Ortadoguda yasanan gelismalere deginen Kürkçü, Erdogan Diktatörlugunun karsisinda onurlu bir durus sergilenmez ise bu fasizmin yenilemeyecegini, dolayisiyla her alanda Erdogan diktatörlügüne direnilmesi gerektigini vurguladi. Bu anlamda Avrupa da yasayan göcmenlerin secimler de HDP ye büyük katkilarda bulundugunu ve bu destegin yalnizca secimlerle sinirli olmamasi gerektigini söyleyen Kürkçü, bu anlamda HDK Avrupanin bu cikisini cok olumlu bulduklarini ve hem Avrupa isci ve emekcilerinin mucadelsine hemde Erdogan Diktatörlügüne karsi katkida bulunacagini belirtti.

IMG_2489Daha sonra Avrupa Süryaniler Birligi Türkiye Sorumlusu  ve HDK Genel Meclis üyesi Tuma çelik,   Isvicre Yesiller Partisi yöneticilerinden Heidi Mück ve Franziska Stier, Isvicre Sosyalist Parti ( SP ) Temsilcisi ve ayni zamanda HDK Isvicre delegesi Ihsan Kurt, Uluslararasi Af Örgütü Temsilcisi Maya Heuschmann ve Isvicre Sosyalizm  için Hareket ( BFS)  Temsilcisi  Hans Peter Gysin de birer konusma yaparak, HDK Icviçre nin  Kurulus Kongresini selamladiklarini ve HDK Isvicre ile onumüzdeki dönemde daha siki ve genis eylem birliktelikleri kuracaklarini belirttiler.Bu temelde ilk elden Ortaklasa   ( Farkli dillerden ) bir bültenin çikartilmasi, Newrow ve 1 Mayis ta ortaklasa etkinlikler organize edilmesinin onemli oldugu vurgulandi.

Kongre daha sonra HDK-Isviçre Faaliyet Raporunun okunmasiyla ve HDK Isvicre Karar tasarisinin tartisilmasi ve secimlerin yapilamasiyla devam etti.

Yapilan seçimlerden sonra  HDK Isvicre meclisine Kadin Kotasi esas alinarak 25 i kadin olmak üzere 51 meclis üyesi seçildi.  Es sözcülügüne Meral Güngör ve  Hakan Gürgen Seçildi.

Kongre yapilan kapanis konusmasiyla son buldu.