HDP Britanya Seçim Koordinasyonu kuruldu

HDP Britanya Seçim Koordinasyonu kuruldu

 

LONDRA (11.02.2015)- Dün Kürt Toplum Merkezinde demokratik kitle örgütlerinin temsilcileriyle birlikte yapılan bir toplantı ile HDP Britanya Seçim Koordinasyonu kuruldu.

Kitle toplantısı önce bir araya gelen Demokratik Güç Birliği’nde örgütlenmiş kitle örgütleri temsilcileri, HDP Britanya Seçim Koordinasyonu’nu kurma kararı aldı. Ardından yapılan kitle toplantısında HDP Avrupa koordinasyonundan gelen seçimlerle ilgili genelge okundu ve seçim çalışmaları için görüş alış verişinde bulunuldu. Ayrıca seçim çalışmalarında yer alacakların isimleri tespit edildi.

Kitle toplantısından sonra bir araya gelen HDP Britanya Seçim Koordinasyonu, gerçekleştirdiği ilk toplantısı ile seçim çalışmalarının startını da vermiş oldu.

3 Nisan’da kadar esasen Britanya’da bulunan seçmenlerin Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kaydının olup olmadığını tespiti ve olmayanların kaydının yapılmasında yardımcı olmak olarak belirledi.

Britanya’da bulunan yaklaşık 80 bin seçmenin en az 30 bininin oyunu almayı hedefleyen bir çalışmayı başlatan HDP Britanya Seçim Koordinasyonu, sürecin ilk önemli adımını gelecek Cumartesi gerçekleştireceği kitlesel basın açıklaması ve geniş kitle toplantısı ile gerçekleştirecek.

14 Şubat Cumartesi günü saat 16.00’da gerçekleştirilecek toplantıda, aynı zamanda bu seçimlerde HDP’yi destekleyen kurum temsilcileri de yer alacak ve ortak bir basın açıklaması gerçekleştirecekler.

Kurumlar seçim çalışmasında

Britanya’da çalışma yürüten Britanya Kürt Halk Meclisi, Kürt Toplum Merkezi, Halkevi, Nothingham Kürt Toplum Merkezi, Sussex Kürt Toplum Merkezi, Roj Kadın Meclisi,Göçmen İşçiler Kültür Derneği –GİK-DER, Londra Sosyalist Kadınlar Birliği, Londra Cumartesi Anneleriyle Dayanışma Komitesi, Dayanışma ve Toplum Merkezi – DAY-MER, Elbistanlılar Toplumu – El-Com, Kaşanlılar Derneği, Kırkısraklılar ve Kürecik Alhaxlılar Derneği HDP Britanya Seçim Koordinasyonu’nda yer alıyorlar. Ayrıca Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Mücadele Komitesi–ICAD Britanya Seksiyonu da seçimlerde HDP’yi desteklediğini açıkladı.