HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Londra’da

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Londra’da

Londra (29.11.2015) – HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bir panele katılmak üzere geldiği Londra’da göçmen emekçilerle buluştu.

Göçmen İşçiler Kültür Derneği (Gik-Der) tarafından düzenlenen “Suruç’tan Günümüze Toplumsal Gelişmeler” adlı panele Yüksekdağ’ın yanı sıra, Suruç Aileleri İnisiyatifi adına Gamze Yıldız ve Londra’dan Rojava’ya giderek orada bir süre kalan ve yardım çalışmalarına katılan İngiliz Gray Oak konuşmacı olarak katıldı.

Panelde ilk sözü Suruç’taki katliamda şehit düşen Cemil Yıldız’ın kızı ve Suruç Aileleri İnisiyatifi Temsilcisi olan Gamze Yıldız aldı. Yıldız “Umudumuzu yitirmemeliyiz, eğer umudumuzu yitirirsek yitirdiklerimize saygısızlık etmiş olacağız, bunu hiç bir zaman unutmayalım” diyerek Suruç davasının takipçisi olacaklarını ve tüm diğer katliam mağdurlarıyla dayanışmayı büyüterek adalet mücadelesini sürdüreceklerini belirtti.

Panelde ikinci konuşmacı olarak Londra’dan Rojava’ya giderek orada bir süre kalan ve yardım çalışmalarına katılan İngiliz Gray Oak söz aldı.” Londra’dan bizler için Rojava Sincar dağında Ezidileri kurtardıkları görüntülerden ibaretti. Ancak ne zaman enternasyonalist savaşçılar Ivana Hoffman ve Erik Scurfield Rojava’da şehit düştüler, o zaman biz Avrupa’da biz bu devrimin ne kadar gerçek olduğunu ne kadar yakıcı olduğunu anladık. Onların kahramanlığı, onların gösterdiği duruş bize şunu gösterdi aynı zamanda” dedi.

Oak; “Rojava’da yeniden inşa çalışmalarında çalıştığım için çok mutluyum. Oraya 8 ayrı yardım taburu gitti. Çok zor şartlarda Rojava’ya geçtik. Şimdi daha fazla gönüllünün oraya gitmesi görevi önümüzde duruyor” dedikten sonra ” Yaşasın Rojava Yaşasın Rojava’da şehit düşenler” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra sözü HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ aldı. Kitlenin büyük bir coşkuyla, alkış ve zılgıtlarla karşıladığı Yüksekdağ, “burada bulunan şehit aileleri ve annelerimizin önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek sözlerine başladı.

Yüksekdağ; “zorlu bir süreçten geçiyoruz, her gün yeni bir ölüm haberiyle uyanıyoruz. Daha dün barış savunucusu büyük bir değeri daha kaybettik. Beyaz toroslarla, kontra katliamlarıyla, kayıp ve infazlarla boğulmaya çalışılan mücadelemiz, bir kez daha Tahir Elçi şahsında katledilmeye çalışıldı” dedi.

“Bizler 7 Haziran sabahı Fıratın doğusu ve batısı olarak bizi ayıranlara inat sınırları kaldırdık, ellerimizi birleştirerek karanlığı savunanlara karşı Barış ve Kardeşliği savunduk. Güçlü bir çatı ve köprü oluşturduk” diyen Yüksekdağ,   “daha önce 25-30 kişilik meclis grubumuza bile tahammül edemeyenler bizi karşılarında 80 kişiyle gördüklerinde bu onlar için bir kabus oldu. Bu yüzden savaş açtılar bizlere. İşte Suruç’a böyle geldik. Onu başkan yaptırmadığımız için bize savaş açılar. Mitinglerimiz bombalandı, parti binalarımız yakıldı, yöneticilerimiz tutuklandı saldırıya uğradı ama failler bir türlü yakalanmadı. Çünkü AKP iktidarı İŞİD denen çeteleri Suriye’de PYD ve Kürtlere karşı kullanırken, Türkiye cephesinde de bizlere karşı piyon olarak kullandı. Diyarbakır saldırısı, Suruç katliamı ve Ankara katliamı bunu bir kez daha kanıtlamıştır” dedi.

5 ay boyunca Türkiye, hiç bir meşrutiyeti olmayan bir darbe hükümeti tarafından yönetildi diyen Yüksekdağ “katliamlarla, kanla ve terörle kendi yasalarını bile hiçe sayarak yeni bir seçime gittiler. Ama bu karanlık günler güzel bir şeyi daha ortaya çıkardı, o da direniştir. bu süreçte güçlü bir direniş damarı ortaya çıkmıştır” dedi.

“Bu koşullar içinde ilk ve son söyleyeceğimiz şey şudur; direniş! Bu tür kaotik ve karanlık dönemlerden süreçlerden çıkmanın yolu direniştir. Mevzilerimizi koruyarak ilerleyeceğiz. Dik duracağız, diri duracağız.

“Bu karanlık ve zor günler iktidarın en zayıf olduğu dönemdir. 7 Haziran bize, 13 yıldır yazdıkları senaryonun yenilmez ve yıkılmaz olmadığını gösterdi. Saray ve AKP büyük bir yara aldı. Şimdi bu birleşik mücadele hattımızdan ilerleme zamanıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra soru ve cevap bölümüne geçildi. Katılımcıların yoğun soruları, zaman sorununa karşı cevaplanmaya çalışıldı.

Büyük bir ilginin olduğu panelin sonunda HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ katılımcıların yanına geldi ve kadınlarla ve özellikle annelerle kucaklaştı.

1 2 3