‘HDP’de aktif gönüllü çalışan olun’

image
PARİS (13.04.2015)- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Avrupa Seçim Komisyonu, Fransa’nın başkenti Paris’te halk toplantısı düzenledi.
AvEG-Kon Eş Genel Başkanı ve HDP Avrupa Seçim Koordinasyonu üyesi Şafak Arabacı, “Bu salonda HDP’nin barajı yıktığını gören ve 8 Haziran sabahı daha farklı bir Türkiye’yi arzu eden insanlar olduğunu biliyorum. Türkiye’nin demokrasi sorununun önünde en büyük engel Kürt sorunun çözümüdür” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, HDP’nin barajın altında kalmasını istediğine dikkat çeken Arabacı, tüm ezilenlerin, azınlıkların ve ötekileştirilenlerin partisi olan HDP’nin barajı geçmesi için gönüllü çalışmaya çağrı yaptı. Arabacı, “Artık ikinci aşamadayız. Propaganda ve ikna sürecindeyiz. Bu kapsamda toplantılar, paneller, birebir ikna faliyetleri, şenlikler, kadın ve gençlik toplantılarıdır. Üçüncü aşama ve tabiki önemli olan aşamalardan bir tanesi de seçmeni seçim sandığına götürme aşamasıdır” diye konuştu.
Demokratik Toplum Merkezi adına konuşma yapan Mehmet Ülger, devletin HDP’nin barajı aşmaması için elinden ne geliyorsa yapacağına dikkat çekti. Ülger, “Bugün gelinen aşamada korkuları büyüdü, barajın aşılacağını görüyorlar. Bu nedenle provakasyonlar, oyunlar ve engellemeler örgutlüyorlar. Korkuları çok büyük. Çünkü Türkiye devrimcileri, ilericileri, demokratları ve ezilenlerin birlikte mücadele ettikleri bir güç geliyor” şeklinde konuştu.
HDP Fransa temsilcisi Yusuf Şahin, HDP’nin milletvekilleri adaylarından Türkiye halklarına değer verdiğini gördüklerini ifade etti. Şahin, “Kadın adayların çoğunluk olması, Ermenilerin, Alevileri, Süryanileri, LGBTİ’leri yani belirlediği milletvekili adayların ötekileştirilmiş yok sayılmış bütün halklara verdiği değerin ifadesidir” dedi.
Son olarak 2 Mayıs’ta Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla Paris’te seçim mitingi olacağını duyuran Şahin, “8 Haziran’da République meydanında seçim zaferini kutlayacağız” diye konuştu.