Hollanda Parlamentosu’na Taksim tutsakları için dosya verildi

Hollanda Parlamentosu’na Taksim tutsakları için dosya verildi

AMSTERDAM (13.11.2013)- “Taksim Tutsaklarına Özgürlük” kampanyası aktivistleri 12 Kasım Salı günü Taksim tutsakları için hazırlanan dosyayı Hollanda Parlamentosu’ndaki Dışişleri Komisyonu’na  sundular.

 

Vardiya Enternasyonal Kültür Sanat Vakfı ( VEKSAV), AvEG-Kon’un başlattığı  “Taksim Tutsaklarına Özgürlük”  kampanyası  çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor.

 

Hollanda’nın değişik şehir ve semtlerinde açtığı standlarda , eylem ve etkinliklerde Taksim direnişçilerine yönelik  devlet terörü ve AKP’nin faşist saldırganlığını teşhir ederek, Taksim Gezi parkı tutsaklarının serbest bırakılmaları için imza toplayan  kampanya aktivistleri;

Hollanda parlamentosu önünde eylem yaptılar.

 

Parlamentoda gazeteci Füsun Erdoğan için oturum yapılacak

 

Aynı zamanda, Türkiye’de aralarında Hollanda vatandaşı olan Füsun Erdoğan’ında bulunduğu  sosyalistlerin müebbet ve binlerce yıl hapisle  cezalandırılmaları protesto edildi. Eylemde ” Taksim Tutsakları Hemen Serbest Bırakılsın” yazılı pankart açılarak, ” Türkiye’de Gazetecilere Özgürlük’ yazılı  sosyalistlerin resimleri taşındı.

 

Parlamento’ya giren heyet Dışişleri Komisyonu’na  dosya sunarak  yaptıkları görüşmede, Hollanda devletinin Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine ve hukuksuzluğa  karşı sessiz kaldığını ve kendilerine Haziran ayında da Taksim gezi sürecini, polis şiddetini, tutuklama saldırılarını ve Türk devletinin hukuksuzluğunu gözler önüne seren bir dosya sundukları halde, Hollanda devletinin bunu ciddiye almadığını söylediler ve Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin sözcüsü gibi davrandığını belirttiler.

 

Aralarında sosyalist gazeteci Füsün Erdoğan’ın oğlunun da bulunduğu heyet.  Kendilerine çok önceden, Hollanda vatandaşı olan gazeteci Füsun Erdoğan’ın yargı sürecine ilişkin bilgi ve dosya iletilmesine rağmen, Hollanda devletinin  gerekli girişimlerde bulunmadığını söylediler.

 

Görüşme sonunda heyet, görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek.  14 Kasım Perşembe akşamı saat 18.00 de parlamento’da, Füsün Erdoğan’ın durumunun tartışılacağı  bir oturum yapılacağını söyledi ve parlamentodaki oturuma geniş katılım sağlama çağrısında bulundu.