Hollanda’da 8 Mart Etkinlikleri Start Aldı

Hollanda’da  8 Mart  Etkinlikleri Start Aldı

Hollanda (06.03.2016) – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Hollanda’nın değişik kentlerinde gerçekleşen eylem ve etkinliklerle emekçi kadınlar, 8 mart’ın startını verdi.

Hollanda Kürt Kadın Hareketi ve SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği)’nin çağrısı ile Türk Devleti’nin Kürt halkına yönelik kirli savaşına ve kadın katliamlarına  dikkat çekmek için  Den Haag kentinde “Kadınlar Özyönetimlerle Özgürlüğe Yürüyor” ana şiarıyla bir miting ve yürüyüş gerçekleştirildi.

5 mart cumartesi günü Den Haag Centraal İstasyonu’nda renkleri, bayrakları ve pankartlarıyla toplanan kadınlar burdan yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca dağıtılan ve  üzerinde Clara Zetkin’in ” Kadınlar; Dünün Köleleri, Bugünün Savaşçıları, Yarının Kazananlarıdır” sözünün  ve Newyork’lu tekstil işçisi kadınlardan günümüze, Kürdistan’daki katliamlara ve yakılan kadınlara dikkat çeken kartların  yer aldığı güllerle yapılan duyarlılık çağrıları ilgi ile karşılandı.

Kadınların Hollandaca ” 8 Mart Mücadele Günüdür! Kadın Katili Erdoğan! Savaşa Son Barış Hemen Şimdi!  Kadınlar Ön Saflara! Jin, Jiyan, Azadi!” sloganlarını coşku ve öfkeyle haykırdıkları yürüyüşün ardından Hollanda Parlamentosu’nun önünde Miting gerçekleştirildi.

Mitingde yapılan saygı duruşunun ardından, Hollanda Kürt Kadın Hareketi ve SKB temsilcileri yaptıkları konuşmalarda; Öz yönetim direnişlerinin öncü gücü olan kadınların , direnişi daha fazla yaymaya ve örgütlü birleşik  kadın mücadelesini büyütmenin önemine  yönelik vurgular yapıldı.