Hollanda’da Enternasyonal 8 Mart Kutlaması

Hollanda’da Enternasyonal 8 Mart Kutlaması

Hollanda (09.03.2016)  – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Hollanda’nın Amsterdam kentinde meşaleli yürüyüşle kutlandı.

8 mart salı akşamı  SKB, Uluslararası Özgür Kadın Vakfı, Helin Kadın Vakfı, ACCR- Kadın Komisyonu Rode Morgen, WWC-NL ve ATKB’nin de içinde yer aldığı 17 yerli ve çeşitli uluslardan göçmen kadınlardan oluşan 8 Mart Komitesinin çağrısı ile Amsterdam Dam meydanında toplanan kadınlar alanda, Komite’nin ortak konuşma metninin okunması ve  yapılan konuşmaların ardından meşaleli yürüyüş gerçekleştirdiler.

Değişik uluslardan kadınların bayrak, flama, pankart ve dövizleriyle yer aldığı yürüyüş boyunca “8 Mart mücadele günüdür, yaşasın 8 Mart! Yaşasın Dünya Kadınlarının Dayanışması! Başka bir gelecek, Başka bir Yaşam,  Kahrolsun Savaş, Kadınlar Ön Saflara! Krizin Faturasını Biz Ödemeyeceğiz!” sloganlarının yanı sıra, Kürt Kadın Hareketi ve SKB’nin bulunduğu coşkulu kortejde sık sık “Kadın Katili Erdoğan! Kürdistan’da Katliamlara Son! Savaşa Son Barış Hemen Şimdi! Jin, Jiyan, Azadi!” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından HTİB salonunda yapılan kültürel etkinlikte,  Nepal’de gerçekleştirilecek olan 2. Dünya Kadın Konferansı’nın tanıtımı yapılarak, konferans öncesi hazırlık için Nepal’e giden ve Nepal 8 Mart kutlamasında bulunan kadınların verdiği mesajlar görüntülü olarak verildi.

8 mart Amsterdam