İGİF; “Bu Suça Ortak Olmayalım! Eşit Sosyal, Siyasal Haklarımız İçin Oyumuz Hayır!”

İGİF; “Bu Suça Ortak Olmayalım! Eşit Sosyal, Siyasal Haklarımız İçin Oyumuz Hayır!”

Bu Suça Ortak Olmayalım!

Eşit Sosyal, Siyasal Haklarımız İçin Oyumuz Hayır!

 Irkçı ve ayrımcı yasa ve referandumlarla sürekli gündeme gelen İsviçre’de ırkçı-gerici parti SVP yeni bir yasa önerisiyle göçmenleri hedef aldı. 28 Şubatta yapılacak referandumda göçmenlere yönelik ırkçı ve ayrımcı yasa çıkarmaya hazırlanan SVP yeni baskı, uygulama ve saldırıların da önünü açıyor.

2010 yılında ‘Suç işleyen göçmenleri sınır dışı etme inisiyatifi’ ve 2014 yılında ‘Toplu göçe hayır’ inisiyatifi ile göçmenlere karşı ırkçı yasaların çıkmasını sağlayan SVP bu kez ‘Yaptırım İnisiyatifi’ ile daha önce çıkarılan gerici yasalardaki boşlukları da doldurarak, 2 milyon göçmeni etkileyecek yeni bir yasa ile saldırılarını arttırmayı hedefliyor.

Ücretsiz avukatlık uygulamasını ortadan kaldıran bu yasa önerisiyle, göçmenlere en küçük suç olayında bile savunmanın gasp edilerek sınır dışı edilmesinin önü açılacak. Yakın günlerde İsviçre’ye gelen ilticacıların paralarına ve değerli eşyalarına el koyma kararı alan hükümetin bu saldırısından sonra, yeni yasa önerisiyle göçmenlere yönelik baskı ve saldırılar arttırılıyor.

SVP tarafından hazırlanan bu ırkçı yasa önerisi, anayasadaki temel hakları, genel insan hakları sözleşmelerini ve serbest dolaşım hakkı antlaşmasını doğrudan ihlal etmektedir. ‘Doğrudan Demokrasisi’  ile övünen İsviçre, bu yeni yasa ile yasama ve yargı organlarının yerine kararlar alınmasını sağlayarak göçmenlere karşı ırkçı uygulamalara imza atmış olacaktır.

Tarafsız bir ülke görünümü ile bugüne kadar kitleleri aldatan İsviçre, dünyada silah sanayisinde en fazla satış yapan ülkelerin başında gelmektedir. Ortadoğu’dan Afganistan’a kadar birçok ülkede işgalci güçlere silah satarak tarafsız olmadığı ortaya çıkmıştır. Sahte demokrasi ve insan hakları aldatmacasıyla “Demokratik” görünmeye çalışan İsviçre devleti, dünya halklarının belası katil çetesi İŞİD’e açıktan destek veren Türkiye ve Suudi Arabistan’a askeri malzeme satmaya devam ederek bu suça ortak olmaktadır.

İnsan haklarının en ufak kırıntısının bile yok edilmeye çalışıldığı Avrupa ve İsviçre’de, bu saldırılara karşı başta göçmenler olmak üzere yerli işçi ve emekçilerin ortak mücadeleyi büyütmekten başka çaresi yoktur. Irkçılık, ayrımcılık insanlık suçu ise, buna sessiz kalmakta insanlık suçudur. Bu bakımdan 28 Şubatta referanduma sunulacak olan bu gerici ırkçı, ayrımcı yasa önerisini ve referandumla sunulmak istenen diğer gerici yasa önerilerini ret etmek aynı zamanda bu suça ortak olmamak demektir. İnsanım diyen her oy kullanma hakkı olan emekçi tercihini ırkçılığa, işgale, gerici ve barbarlığa karşı bu referanduma oyunu hayır demelidir.

İsviçre halkı, İşçiler, emekçiler sınıf kardeşlerimizle bu güne kadar aynı üretime katılarak, aynı yaşamı paylaştığınız, aynı havayı soluduğunuz, kapı komşunuzun, iş arkadaşınızın sohbet ettiğiniz dostunuzu,  hasta bakıcınızı kaybetmek istemiyorsak 28 Şubata oyunuzu hayır olarak kullanalım.

İsviçre Göçmen işçileri Federasyonu olarak birlikte kardeşçe yaşayacağımız bir dünya umuduyla göçmen işçi ve emekçilere karşı yapılacak referandumda oylarınızı hayır olarak kullanmaya çağırıyoruz. Irkçılığa, ayrımcılığa, antidemokratik uygulamaya seyirci kalmamaya, eşit sosyal ve siyasal haklar mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.

  • Her kes için eşit sosyal ve siyasal haklar!
  • Geleceğimiz için mücadeleyi yükseltelim!
  • Irkçı, ayrımcı yasalara son!

İŞVİÇRE GÖÇMEN İŞÇİLER FEDERASYONU

(İGİF)