İGİF: Erhan Çalıparmak Yalnız Değildir!

İGİF: Erhan Çalıparmak Yalnız Değildir!

ZÜRİH(26.01.2017)- İsviçre polisinin ırkçı ve ayrımcı uygulamasına maruz kalan Erhan Çalıparmak’a ilişkin İGİF tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada işkenceli göaltı ve sınırdışı tehdidine maruz kalan Çalıparmak’ın yalnız olmadığı belirtilerek sorumluların açığa çıkarılması istendi.

Açıklamayı öneminden dolayı aynen yayınlıyoruz.

Erhan Çalıparmak Yalnız Değildir!

Türkiye ve Kürdistan da faşist rejimin saldırısından kaçıp İsviçre’ye mülteci olarak gelen  onbinlerce göçmen bu kez İsviçre’nin antidemokratik uygulamalarına maruz kalmaktadır.

Geçen yıllarda çıkarılan gerici yasalarla göçmenleri tam bir kıskaca alan İsviçre devletinin bu anti demokratik yasalarının karşılığı işkenceli gözaltılar ve tehditler olmaktadır.

Türkiye’de siyasi nedenlerle İsviçre’ye iltica başvurusu yapan Erhan Çalıparmak, geçimini sağlamak için Zürih’te çalıştığı yerden gözaltına alınarak 2 gün boyunca işkenceli uygulamalarla cezaevinde tutuldu.

18 Ocak günü sivil polisler tarafından hiçbir neden gösterilmeksizin gözaltına alınan Çalıparmak, götürüldüğü karakolda ve daha sonra tutulduğu cezaevinde sınırdışı edilme tehditleriyle, çıplak bir şekilde kollarına dahi genişlemesine açamayacak bir hücrede tutularak işkence görmüştür.

Demokrasisinden övünçle bahsedilen İsviçre’de Çalıparmak’ın yaşadığı bu işkenceli gözaltı olayı ilk değil. Daha öncede aynı karakolda Türkiyeli ve Afrikalı iki mülteci gözaltına alındıktan sonra ölü olarak hücrede bulundu.

Dil öğrenmek istemesine rağmen ısrarla temizlik işine yollanmak istenen Çalıparmak, kendi imkânlarıyla bulduğu ev taşıma işine gittiği sırada kaçak çalıştığı şeklinde muamele yapılarak gözaltına alınması, göçmenlere karşı ırkçı ve ayrımcı politikalarının ne denli derin olduğunu göstermektedir. B oturumlu herkesin İsviçre’nin her yerinde çalışabileceği yasalarda mevcut iken, Çalıparmak’ın işyeri ile yaptığı İş sözleşmesine rağmen polisin bu gözaltı saldırısı, göçmenlere karşı yeni saldırıları da açığa çıkarmaktadır.

Yasal bir gerekçeye dayandırılmadan, soğuğa rağmen çıplak şekilde dar hücrede tutulan ve terlikle dolaştırılan Çalıparmak’ın yaşadığı bu insanlık dışı uygulamayı kınıyoruz. Bu işlemi yapan sorumlular bir an önce yasal mercilerde hesap vermelidirler.

Bu ırkçı ve ayrımcı uygulama hakkında Zürih başta gelmek üzere İsviçre yetkilileri bir an önce açıklama yapmalıdırlar. Göçmenlere karşı bu ırkçı ve ayrımcı uygulamalara derhal son verilmelidir.

Erhan Çalıparmak Yalnız Değildir!

Irkçı Yasalar Derhal İptal Edilsin!

Yaşasın Dayanışma ve Mücadelemiz!

 

 

 

 

ZÜRICH

E-Mail: igif@gmx.ch Web: www.avegkon.org