İngiltere’de öğretmenlerden genel grev

İngiltere’de öğretmenlerden genel grev

LONDRA (11.07.2014)- İngiltere’de dün öğretmenler kesinti programlarına karşı bir günlük genel grev gerçekleştirdi. Öğretmenler sendikası NUT’ın örgütlediği genel greve itfaiye, belediye ve sağlık çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazeden işçinin bulunduğu UNISON, UNITE, GMB, PCS, FBU sendikalarının da destek verdi.

Grev nedeniyle, okullar kapalı kaldı, itfaiye, belediye ve sağlık çalışmalarında da aksamalar yaşandı.

Ülke genelinde birçok şehirde grev nedeniyle yürüyüşler yapıldı. En kitlesel yürüyüş beklenildiği gibi Londra’da oldu.

BBC Broadcasting House önünde başlayan yürüyüş Londra’daki yürüyüş, Trafalgar Square’de yapılan bir miting ile sonlandı. Grev örgütleyicisi olmayan birçok farklı sendika ve kitle örgütü de yürüyüşe katıldı. Yüzlerce öğretmen, itfaiye, belediye ve sağlık çalışanı döviz ve pankartları ile Trafalgar Meydanını doldurdu.

Ekonomik kriz bahane edilerek iki senedir zam alamayan emekçiler bu sene verilen %1’lik artışı ve diğer birçok hak gaspını protesto etmek için greve çıkma kararı almışlardı. Artan emeklilik kesintileri, emeklilik yaşının 68’e çıkması, çalışma saatlerinin fazlalığı gibi konular bu hak gaspları içinde sayılmaktadır. Birçok sendikacı tarafından bu durum hükümetin özelleştirme politikaları uygulama ve sermayeye kamusal sektörlerde yer açma çabalarına yönelik olarak değerlendirilmişti.

Greve GİK-DER de AvEG-Kon flamaları katıldı. Bu greve ve hükümetin politikalarına karşı tutumunu anlatan bildiriler dağıtıldı. Yaşanan hak gasplarının ve uygulanmaya çalışılan özelleştirme politikalarının göçmenler için önemi anlatılan bildiriler ile greve destek ifade edildi. Trafalgar Meydanı’nda sendika temsilcilerinin konuşmaları ardından kalabalık dağıldı.