İŞİD katliamlarına Ulm’da öfke

İŞİD katliamlarına Ulm’da öfke

ULM (12.08.2014)- Güney Kürdistan’ın Şengal şehrinde ve Maxmur ilçesine yönelik saldırılarına ve katliamlarına karşı, Ulm Demokratik Güç Birliği Platformu çağrısıyla, Ulm çarşı merkezinde miting düzenlendi.

Şengal’li Ezidi göçmenlerin yoğun olarak katıldığı mitingde, “Türkiye destekliyor, İŞİD Kürdistan’da katliam” yapıyor pankart açılırken Arapça, Almanca ve Kürtçe plakatlar taşındı. Etkinlikte, Şengal’daki katliamda yaşamının yitirenler için saygı duruşu yapıldı.

Ezidi Federasyonu, AGİF, ATİF, Kürdistan Öğrenciler Birliği adına yapılan konuşmalarda katliam kınanırken, direnen halkların yanında olmak için çağrı yapan konuşmacılar, İŞİD ‘e karşı tepki vermeyen Alman devletini protesto etti.

Yakınlarını kaybeden Şengal’li Ezidi kadınlar yapmak istedikleri konuşmalarını duygu yüklü olduğu için tamamlayadılar. Konuşmalara “Yaşasın Şengal!”, “Yaşasın YPG, PKK”, “Biji serok Apo” sloganlarıyla destek veren kitle, uzun süre sloganları sürdürdüler.

Kürt Dayanışma Kurumu Heyva-Sor’un Şengal halkı için başlattığı dayanışma çağrısı yapılırken, miting, Cumartesi günü düzenlenecek info stand, yürüyüş ve miting çağrısıyla son buldu.