İspanya‘da kadınlar 8 Mart Grevine hazırlanıyor

İspanya‘da kadınlar 8 Mart Grevine hazırlanıyor

8 Mart kadın grevi hazırlıkları kapsamında 26-27 Ocak‘ta İspanya‘nın Valencia kentinde 500’ü aşkın kadının katıldığı ülke çapındaki 5. Kadın Buluşması gerçekleşti.

31 Ocak 2019 – 8 Mart kadın grevi hazırlıkları kapsamında 26-27 Ocak‘ta İspanya‘nın Valencia kentinde 500’ü aşkın kadının katıldığı ülke çapındaki 5. Kadın Buluşması gerçekleşti. Kadınlar buluşmada ırkçılığa, erkek egemenliğine ve kapitalizme karşı “Kadınlar grevdeyse, tüm dünya durur” şiarıyla, güçlü bir kadın grevi düzenleyeceklerini vurguladılar.

İspanya kadın hareketinin 2018 yılında 5 milyon insanın katılımıyla düzenlediği kadın grevi, dünya çapında yaygınlaşan enternasyonal kadın grevi örneklerine damgasını vurmuştu. Arjantin Enternasyonal Kadın Grevi’nden esinlenerek, İspanya’da 2017 yılında kadın grev başlangıçta birbirinden bağımsız tek tek bölgelerde yapılmıştı, daha sonraki aylarda ise kadın aktivistler ülke çaplı buluşmalarda yan yana gelerek ortak bir şiar altında birikte harekete geçtiler ve bir kadın grev hareketi başlattılar. 2017’den bu yana düzenli bir şekilde toplanan ülke çaplı buluşmalara giderek daha fazla kadın katılıyor, yerel meclisler ve çalışma grupları kurularak, kadın grev eylemi daha fazla güç kazanıyor. 2019 yılında ikincisi düzenlenecek İspanya Kadın Grevi’nin bu çalışmalarla birlikte daha güçlü geçmesi bekleniyor.

2019 KADIN GREVİ ARİFESİNDE

Coşkulu bir açılış ile başlayan buluşmada kadınlar grev için daha güçlü seferber olmanın olanaklarını tartıştı. Katılımcılar göç yasaları ve sınırlara karşı mücadele, emek, beden ve üretim/yeniden üretim hakları, tüketim, şiddet ve erkek egemen yargı, yoksulluğun kadınlaşması/prekarizasyon ve öğrenci başlıkları altında farklı tartışma gruplarına ayrılarak bu yılki grev için talep ve eylem önerilerini tartıştı. Ekolojik yıkımınn ve ırkçılık, sömürgecilik gibi bir dizi toplumsal konunun da tartışıldığı buluşmanın ikinci gününde ise sonuç bildirgesinin oluşturulduğu genel meclis oturumu düzenlendi. “Her gün 8 Mart’tır” vurgusu yapılan mecliste, Valencia kadın meclisinin Mart ayının ilk sekiz gününün her birini bir eylem günü olarak düzenleme önerisi bir çok yerel tarafından benimsendi. 8 Mart’ın bütün haftasonu, veya bir hafta boyunca düzenlenen eylemler ile gerçekleşmesini bir çok kent hedef olarak belirledi.

GREVİN ENTERNASYONAL KARAKTERİ VE KADINLAR BİRLİKTE GÜÇLÜ

Buluşmaya İspanya dışından Arjantin, Şili, Nikaragua, İtalya, Almanya, Fransa ve Türkiye’den kadınlar katıldı. Grevin enternasyonal karakterinin öne çıktığı buluşmada, farklı ülkelerden temsilciler deneyimlerini paylaştı. Ayrıca buluşmada önümüzdeki dönemde uluslararası bağların ve iletişimin nasıl kurulabileceği üzerine bir toplantı da düzenlendi. Erkek egemenliğinin küresel bir sistem olduğu ve buna karşı küresel bir yanıt olunması gerektiği vurgulanırken kadın dayanışmasının her alanda yükseltilmesi çağrısı yapıldı.

Toplantıda dünya kadın hareketlerinin grev öncesinde 8 Şubat’ta bir sosyal medya eylemi yapma önerisi kararlaştırıldı. Sosyal medya sitelerinde #Video8m hashtagi ile enternasyonal kadın grevine çağrı yapan video-eylemler paylaşılarak uluslararası bir iletişim kanalı yaratılacak.

Buluşmanın ikinci günü enternasyonal katılımcıların hazırladığı sunumlar ile sona erdi.

Arjantin kadın hareketi kürtaj hakkının savunulması, devlet ve kilisenin ayrışması kampanyasıyla birlikte bu yıl 8 Şubat’ta grevi hazırlayacak meclisleri toplayacak.

Şili’de bu yıl kadınlar ilk kez ülke çaplı kadın buluşması düzenlediler ve kadın grevine hazırlıyorlar.

Türkiye’den katılan kadınlar Kadınlar Birlikte Güçlü buluşmasının gerçekleşmesini ve sonuçlarını aktardılar. 14 Şubart’tan 8 Mart grev hazırlıklarına, çocuk istismarı ve evliliğini meşrulaştıran yasa tasarısına karşı çıkışa kadar kadınların gündemleri paylaşıldı.

Sunumlarda ayrıca Yunanistan, Honduras, Almanya, Avusturya, Uruguay enternasyonal kadın grev hazırlıkları hakkında bilgi verildi.

İspanyalı kadınlar coşkulu bir kapanışla Türkiye’deki kadınları, “birlikte güçlüyüz” diyerek selamladı.

ETHA