`İşsiz’ kalan Naziler CIA’ye çalışmış

`İşsiz’ kalan Naziler CIA’ye çalışmış

 

BERLİN (06.11.2014)- Tarihte en büyük insanlık soykırımlarından bir olarak anılan Hitler faşizminin uygulacıları olan Nazi asker  ve komutanlarının savaş sonrası ne yaptıkları, nerede oldukları sürekli merak konusu oldu. Bugüne kadar çok az sayıda Nazi general ve komutanının yakalandığı ve cezalandırıldığı düşünülünce, korunduğu akla gelmektedir.

Bu savı kanıtlayan en güçlü gelişme Amerika’da yayın yapan New York Times (NYT), tarafından yapılan araştırmaların kamuoyuyla paylaşmasıyla ortaya çıktı.  Yayımlanan belgelerde, ikinci dünya savaşından sonra bir çok Nazi komutan ve askerlerin CİA tarafından casus olarak bünyesine aldığı yer alıyor. Yayımlanan haberde, insanlık suçlarına karışmış bini aşkın Nazinin  suç örgütü Amerikan gizli servisince çalıştırıldığı ve korunduğu iddia edildi.

1950’li yıllara ait gizli istihbarat belgesine dayandırılan haberde, dönemin CİA şefi Allen Dulles ve FBI şefi j.Edgar Hoover’in Nazilere önem verdiği ve insanlık suçu işleyen bu katillere görev verdiği belirtildi. Öte yandan bilgisine başvurduğu Washington’daki American University adlı üniversiteden Holocaust uzmanı Richard Breitman’da iddiları doğrulayarak, soğuk savaş yıllarında ABD’nin sözkonusu Nazileri Sovyetler Birliğine karşı kullandığını da belirtti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi, Roman soykırımları ile diğer halklar ve muhaliflere karşı işlenen insanlık suçlarına karışan binlerce eski Nazi, savaş sonrası ülkeden kaçmıştı. Ancak, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, Nazi Almanyası kurumlarında pasif ve aktif görevlerde bulunan on binlerce kişinin savaş sonrasında yaşamına olduğu gibi devam ettiği ve bunlardan birçoğunun dönemin Batı Almanyası’nda (Federal Almanya) devlet görevlerinde yer aldığı biliniyor.

Nazi Almanya’sında önemli görevlerde yer alıp, birçok insanlık suçuna bulaşanlar arasında sonrasında kurulan Batı Almanya’da önemli görevlere gelen bazı kişiler ise şunlar:

Hans Globke: Hitler döneminde İçişleri Bakanlığı’nda üst düzey görevli olan ve ırkçı tezlerin hazırlanmasında payı olan Globke, savaş sonrasında 1953-1963 yılları arasında Batı Almanya’da Başbakanlık Sekreterliği görevini yürüttü. Dönemin Başbakanı Konrad Adenauer’in en yakın bakanı olan Globke, o dönemlerde Almanya’nın en üst düzey devlet memuru idi.

General Reinhard Gehlen: Daha çok dış cephelerde istihbarat görevi gören Doğu Yabancı Orduları (Fremde Heere Ost) adlı ordu birliğine komutanlık eden Reinhard Gehlen, Nazilerin istihbarat ağını geliştirmesinde etkin rol oynadı. Gehlen’in, Hitler’e yönelik 1944 yılında düzenlenen bir suikastin engellenmesinde önemli payı vadı. Savaş sonrasında Almanya’yı işgal eden ABD makamlarına çalışan Gehlen, daha sonra ABD gözetiminde kurulan bugünkü Alman Federal İstihbarat Teşkilatı (BND)’nin ilk başkanı olarak görev aldı. 1955-1968 yılları arasındaki bu görevinden önce ABD’ye direkt olarak da çalışan Gehlen, özellikle komünizme karşı faaliyetleri ön plana çıkarmasıyla biliniyor.

Wilhelm Krichbaum: Savaş döneminde Almanya’nın savaş sahasındaki askeri istihbarat örgütlerinden Geheime Feldpolizei’nin başında olan Krichbaum, Sovyet cephesinde binlerce partizanın öldürülmesi emrini verenlerdendi. Savaş sonrasında Nazi savaş suçlularının yargılandığı davalarda tanık olarak yer alan Krichbaum, daha sonra BND’ye bağlı gizli bir oluşum olan Organisation Gehlen’i oluşturdu.

Theo Saevecke: İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin zorla çalıştırılması ve  yüzlerce infazdan sorumlu olan Saevecke, 1947’den itibaren CIA için çalışmaya başladı. Saevecke, 1952’den itibaren yeni kurulan Federal Kriminal Dairesi (BKA) içerisinde önemli görevlerde bulundu. BKA’nın ilk dönemlerindeki çalışanlarının yarısından çoğunun eski Naziler olduğu biliniyor.

Kurt Georg Kiesinger: 1933’ten sonra Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi (NSDAP) üyesi olduğu bilinen Kiesinger, Hitler döneminde Dışişleri Bakanlığı’nda önemli görevlerde bulundu. Aynı zamanda hukukçu olan Kiesinger, savaş sonrasında Almanya’nın en önde gelen partisi olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) içinde hızla yükseldi. Kiesinger, 1966-1969 yılları arasında Federal Almanya başbakanı olarak da görev yaptı.

Hans Filbinger: 1939-1945 yılları arasında Nazilerin yaklaşık 30 bin askeri disiplin ve ihanet suçlamalarıyla, çoğu zaman da sadece caydırmak amacıyla idam ettikleri biliniyor. Öğrencilik yıllarından itibaren Nazilere üye olan Hans Filbinger, savaş yıllarında Alman donanmasında askeri hakim olarak görev aldı. Birçok idam cezası veren ve bazı askerleri bizzat dava eden Filbinger, savaş sonrasında yine CDU içerisinde hızla yükselen eski Nazilerden biriydi. Filbingeri 1973-1979 yılları arasında Almanya’nın üçüncü büyük eyaleti Baden-Württemberg’in başbakanı olarak görev yaptı.