İsviçre’de Emekçi Göçmenler Saruhan’ı Andı

İsviçre’de Emekçi Göçmenler Saruhan’ı Andı

 

BERN (05.01.2015)- DAİŞ çetesinin saldırdığı Kobanê’de ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Oğuz Saruhan İsviçre’nin Basel kentinde yapılan bir etkinlikle anıldı.

Saygı durusunun ardından MLKP adına yapılan konuşmada Oğuz Saruhan’ın ölümsüzleşmesinin aslında bir çağrı olduğu vurgulandı. Parti temsilcisi “Kobanê savunmasinda ölümsüzleşen her bir devrimci yoldaşımız gibi Saruhan yoldaşın da yıldızlara yürümesi, Türkiye ve Kürdistan gençliğine savaş siperlerinde özgürleşin çağrısıdır. O, Kürdistan topraklarında ölümsüzleşen Yılmaz Selçuk ve Serkan Tosun yoldaşlar gibi sosyalist yurtsever, genç bir işçi bir komünisti. O ‘Biz özgür bir yaşamı kurmaya ve Kobanê’nin özgürlüğü için buraya geldik ve biz sosyalistler ucuz bir Ölümü kabul etmiyoruz’ diyerek ölümsüzleşti. O kendisinden öncekiler gibi işçi sınıfı ve ezilenlerin kurtuluşunun Feda bölüğü olarak, bölge halklarını Faşist DAİŞ çetelerine karşı savaşma ve özgürleştirme çağrısını kendisine rehber edindi” dedi.

Rojava’da ölümsüzleşen Serkan Tosun, Suphi Nejat Ağırnaslı, Sibel Bulut ve Oğuz Saruhan’ın anılarına ve ideallerine bağlı kalacaklarını belirten MLKP temsilci, devrimci savaşı yükseltmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

BEKSAM Üyeleri ve dostlarının katildigi etkinlikte MKP adina gönderilen mesaj okundu. Anma etkinliği sinevizyon gösterimi ve şiir dinletisiyle son buldu.

10888144_10205713599463335_781193609_n (1)

Zürih’te Saruhan anıldı

DAİŞ çetesine karşı Kobanê’de savaşırken hayatını kaybeden MLKP’li Oğuz Saruhan (Algan Zafir) için Zürih’te anma düzenlendi. Etkinlik, Saruhan şahsında Kobane, Rojava ve Şengal’da yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Yapılan saygı duruşunun ardından konuşmalarla devam eden etkinlik’te MKP ve TKP/ML adına da konuşmalar yapıldı.

MLKP adına yapılan konuşmada, ‘Türkiye ve Kuzey Kürdistanlı emekçi soldan parti, örgüt ve çevreler bilmeli ki, bugün Rojava devrimine ve Kobanê direnişine kayıtsızlık güncel politik görevlerin en önemlisinden kaçıştır. Rojava devrimine ve Kobanê direnişine kayıtsızlık, Türkiye ve Kuzey Kürdistan birleşik devrimine kayıtsızlıktır. Halk düşmanı AKP’ye karşı mücadeleye kayıtsızlıktır. Kürt halkımızın ulusal özgürlük talebine kayıtsızlıktır. Bölgesel devrimci görevlere kayıtsızlıktır’ denildi.
Konuşmada ‘Partimiz işçi sınıfı ve ezilenlerin kurtuluşunun feda bölüğü olarak, Rojava’da ölümsüzleşen Serkan Tosun, Suphi Nejat Ağırnaslı, Sibel Bulut ve Oğuz Saruhan yoldaşların anılarına ve ideallerine bağlı kalacak, devrimci savaşımını yükseltmeyi sürdürecektir ‘ şeklinde ifade edildi..
TKP/ML adına yapılan konuşmada ise, bu gün hala Kobanê’deki gelişmelere karşı duyarsız kalan devrimci demokrat ilerici kesimler duyarlı olmaya cağrıldı ve Kobanê’deki faşist DAİŞ çetesine karşı mücadeleyi büyütmenin önemine vurgular yapıldı.

Ardından söz alan MKP temsilcisi, Rojava devrimi nazarında Kobanê direnişinde, Kürt ulusunun, Süryaninin, Arap halkının, özgürlük çığlığını, canları ve kanları pahasına devrimci dayanışmanın görkemli duruşuna dönüştüren Oğuz Saruhan şahsında tüm bağımsızlık, Halk demokrasisi, Sosyalizm ne Komunizm şehitlerini saygıyla anıyoruz denildi.
Anmada ayrıca bir yoldaş Oğuz Saruhan adına yazdığı duygulu bir şiir okudu. Anma yapılan sinevizyon gösteriminin ardından alkışlarla son buldu.