İsviçre’de Newroz kutlamaları coşkulu geçti

IMG_0155BERN(23.03.2015)-İsviçre’nin bir çok kentinde yapılan Newroz kutlamalarına Rojava ve seçimler damgasını vurdu. Coşkulu geçen etkinliklerde yapılan konuşmalarda Rojava devriminin savunulmasında seşit düşenler anıldı.

Bern kentinde Helvetiaplatz Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişi buradan parlamento önüne kadar meşaleli yürüyüş düzenleyerek Newroz’u kutladı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve PKK’nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan’ın posterlerinin yanı sıra MLKP, PKK, KCK, YPG bayrakları ve “Newroz Piroz be” pankartları taşınan yürüyüşte sık sık “Biji Serok Apo”, “Biji Newroz” ‘Şehit NAmırın’ sloganları atıldı.

Bern Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına konuşma yapan Seyit Ahmet Öcalan, Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newrozu’nda okunan tarihi mesajının önemine dikkat çekti. Kürtlerin her şeye rağmen barışta ısrar etmesinin değerinin iyi bilinmesi gerektiğinin ifade edildiği konuşmalarda,, Öcalan’ın tutsaklığının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Konuşmaların ardından kitle yerel grupların müzikleri eşliğinde halay çekti.

Zürih kentinde yapılan Newroz etkinliği Helvitia Meydanında başladı.500 kişinin yürüyüşe geçtiği eylemde sık sık Berxvadana Kobane, Biji Newroz, Şehit Namırın sloganları atıldı. Kitle önde Newroz Piroz Be’ İDGB yazılı pankartın taşıdığı eylem miting ile devam etti. Alanda ateş yakılarak halaylar çekildi. İDGB adına yapılan bir konuşma ile kitle selamlandı. Siyasal gelişmeler anlatıldı. Şehitler için saygı duruşunun yapıldığı eyleme İGİF,İDHF, DEMKURD,İTİF yanı sıra MLKP ve TKP/ML kitlesi flamalarıyla katıldılar.

.Basel kentinde Binbeşyüzü aşkın kitle ateş etrafında halaya durdu. Meşaleli yürüyüşün ardından miting alanında toplanan kitle şehitler için saygı duruşunda durdular. PKK, PYD, MLKP, TKP/ML’nin bayraklarıyla katıldığı Newroz eyleminde örgüt ve kurumlar adına konuşmalar yapıldı.Eylem halaylarla devam etti.

Delemont`ta: Delemont Garın`da stantlar  acildi. Newroz ilişkin konuşmalar yapıldı. Standa MLKP bayrakları ve rojava şehitlerinin resimleri asildi. Gazete ve kitap satışları yapıldı.

Lozan da Montbonen meydanında toplanan kitle Rippone meydanına kadar yürüdü. Konuşmaların ardından halaylar çekildi.MLKP, Öcalan resimlerinin olduğu bayrakları taşındı.