İsviçre’de Şehitleri Anma Gecesi

İsviçre’de Şehitleri Anma Gecesi

BASEL(06.12.2016)- İsviçre ‘nin Basel Kentine bağlı Pratteln Kasabasın da düzenlenen şehitler gecesinde Devrim şehitleri anılırken, anılarına ve mücadelelerine sahip çıkılacağı sözü verildi. Kasım Şehitler ayı dolayısıyla 4 Aralık günü düzenlenen geceye yoğun ilgi dikkat çekerken, gecede HDP Milletvekili Müslüm Doğan, TSP Temsilcisi, MLKP Temsilcisi, ESP Avrupa temsilcisi Ziya Ulusoy ve Şehit yakınları adına Serkan Tosun un babası Niyazi Tosun birer konuşma yaptılar.

Sahneye ilk çıkan HDP milletvekili Müslüm Doğan, son siyasal sureci kısaca özetleyip HDP ye dönük saldırıları kınadı. Avrupa’daki Güç ve eylem Birlikteliklerine değinen Doğan, son Köln Mitinginden sonra Alevi örgütünün Güç ve eylem birliği ile ilişkisini dondurmasını doğru bulmadığını ve Türkiyeli Alevi örgütleri olarak bu kararı yanlış bulduklarını söyledi. Doğan, Avrupa’daki Alevi örgütünün bir an önce bu yanlış kararından vaz geçip diğer demokratik kuvvetler ile yeniden bir arada olup Güç ve eylem birliğini güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Sahneye çıkan ve karanfillerle karşılanan Şehit yakınları salonda duygulu anlar yaşattı. Şehit yakınları adına bir konuşma yapan Serkan Tosun un babası Niyazi Tosun, , Serkanlar Sibeller veliler birken simdi binler onbinler oldular. Biz çocuklarımızla yoldaşlarımızla gurur duyuyoruz. Onlar insanlığın kurtuluş mücadelesi uğruna şehit düştüler. Bu onurlu yürüyüşlerini bir kez daha selamlıyoruz. Bu salonda toplanan bu kalabalığı görünce bir kez daha gururlandik, onurlandık. Simdi yüzlerce Serkan, Sibel Veli Şirin burada.  Konuşma sonrasında salonda  « Şehitler Yaşıyor MLKP savaşıyor, Şehitlerin hesabini MLKP soracak « sloganları hep bir ağızdan atıldı.

MLKP Temsilciside i konuşmasında şehitlerin mücadelede değerlerimiz olduğunu vurgulayarak şehitlere sahip çıkmanın mücadeleye sahip çıkmak olduğunu ifade etti. Son siyasal sürece değinen temsilci partinin gelişimine değindi.

Devamında sahneye çıkan ESP Avrupa Temsilcisi Ziya Ulusoy, bugün burada şehitleri anmanın onlara verilen sözlerin tutulması anlamına geldiğini unutmamalıyız diyerek konuşmasına başladı. Politik İslamcı AKP ve Saray çetesinin Türkiye, Kürdistan ve Ortadogu’yu kana bulamaktan çekinmediğini belirterek, Kürdistan yakıldı yıkıldı, Türkiye’de hemen her kesim tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya. HDP Es genel başkanları ve Milletvekillerinin tutuklanması gelinen son aşamaydı. Her tarafta terör estirerek iktidarlarını korumaya çabalıyorlar. Fakat hesaba katmadıkları bir şey var. Kürt halkımız, ezilenler, aydın yazar sanatçı kısacası toplumun değişik kesimleri bu terör karşısında sessiz durmadı durmuyor. Tıpkı HDP Es genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanamadan önce ve sonrasında sergiledikleri tavır gibi. Ulu soy, Faşist saray ve Devlet saldırılarına karşı hiç tereddüt edilmeden karşı çıkılması, mücadele edilmeli ve sokaklar bos bırakılmamalı. Böyle olur ve güçlerimizi birleştirirsek bu politik faşist İslamcı saldırıları boşa çikarabiliriz. Dolayısıyla bir an bile hiç tereddüt edilmemeli dedi. Avrupa’daki Göçmen kitlesine de seslenen Ulusoy, elbette coğrafyamız ile ilgili gelişmelere her zamankinden daha fazla duyarlı olunmalı, mücadeleye katkı sunulmalı. Fakat diğer büyük bir katkı ise, Avrupalı işçi ve emekçileri duyarlı kılmaktır. Bunun içinde özellikle gençlere seslenen Ulusoy ; « Bulunduğunuz her ülke ve şehirde, oradaki işçi ve ezilenlerle iç içe olup birlikte mücadele edin. Onlardan uzak değil, onlarla ayni duyguyu yaşayın yaşatın. Böylece mücadelemiz her yerde ve her alanda olmuş olur « dedi.

Gece Vardiya, Sarya ve Çağdaşın sunduğu ezgilerle son buldu.

IMG_1778 IMG_1776