İvana Hoffman Sonsuzluğa uğurlandı

ivana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DUİSBURG- Rojava’nın Cizîre kantonuna bağlı Til Temir kasabasında DAİŞ çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşen MLKP’li savaşçı İvana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş), doğum yeri olan Almanya’nın Duisburg kentinde son yolculuğuna uğurlanıyor.

Uğurlama için Amtsgericht Hamborn binası önünde binlerce kişi toplandı. Komünist Gençlik Örgütü üyesi genç kadınlar alana “İvana Hoffmann ölümsüzdür” ve “Yaşasın partimiz MLKP” sloganlarıyla girdi.

“Hayal gücü iktidara, Yaşasın Rojava Devrimi” yazılı MLKP pankartının açıldığı uğurlamada, Rojava şehitlerinin resimlerinin bulunduğu bayraklar açıldı.
Avrupa Kürt Kadın Hareketi, Sosyalist Kadınlar Birliği ve Yeni Demokrat Kadın tarafından organize edilen törene, PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile KCD-E Eşbaşkanı Dilşa Osman, Almanya Marksist Leninist Partisi, MLKP, TKP/ML TİKKO ve NAV-DEM’in de aralarında olduğu binlerce kişi katıldı. Yürüyüşte sık sık Almanca, Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıldı.

Uğurlama töreni kadın örgütü temsilcilerinin konuşmalarıyla başladı. Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Başkanı Esra Demir yaptığı konuşmada, Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı sürdürülen onur ve özgürlük mücadelesini selamladı. Demir, “İvana’nın izinden yürüyeceğiz. Hepinizi İvana’nın mücadelesini sahiplenmeye çağırıyorum. Rojava’da şehit düşen yiğit kadınları selamlıyorum” dedi.

Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) adına yapılan konuşmada da İvana Hoffmann’la konut yıkımlarına karşı birlikte yürütülen mücadeleye dikkat çekildi. MLPD temsilcisi şöyle konuştu: “İvana’yı ev yıkımlarına karşı mücadelede tanıdık. Bizleri, Young Straggle ile tanıştırdı. Dayanışma çadırında 14 gün beraber kaldık. İvana her zaman aklımızda, mücadelemizde kalacak. Bizim için bir önder olarak mücadelemizde olacak.”

 

‘ENTERNASYONAL ZİNCİRİN HALKASI OLDU’

 

Yeni Demokrat Kadın adına yapılan konuşmada ise Rojava devriminin kadınlar tarafından korunduğu belirtildi. Konuşmada şu ifadeler kullanıldı: “Kadınlar tarih yazmaya devam ederken, direnen kadınlardan biriydi Ivana Hoffmann. 6 aydır şanlı direnişin içinde yer aldı. O bütün insanlar özgürce yaşasın diye oradaydı. DAİŞ’in kadınları köleleştiren zulmüne karşı oradaydı. O enternasyonal zincirlerin bir halkası oldu. Rojava’da direnen ve şehit düşenleri selamlıyoruz.”

 

‘SÜRYANİ KADINLAR İÇİN ORADAYDI’

 

Süryani Kadın Hareketi adına yapılan konuşmada ise “İvana direnişin sembolü oldu. O’nu MLKP’nin enternasyonal savaşçısı olarak hatırlayacağız” denildi. Konuşmanın devamında şunlar söylendi: “Burada insanlar onun özgürlük haykırışını söylüyor. İvana bütün kadınların ve Süryani kadınların haklarını savunmak için oradaydı. Bir Avrupalı olarak insanların özgürlüğü için oradaydı. DAİŞ’e karşı tüm kadınlar için savaştı. İvana Hoffmann’ın direnişini selamlıyoruz.”

 

KERVAN: ROJAVA’NIN SESİNİ GETİRDİ

 

Göçmenlerle dayanışma örgütlerinden Kervan temsilcisi ise “İvana’nın göçmenler ve mülteciler için başlattığı mücadeleyi Kobanê’ye götürdü. Rojava’nın sesini bu topraklara getirdi” sözleriyle İvana’yı andı.

KCD, MLPD Gençlik Hareketi ve Demokratik Kadın Hareketi adına yapılan konuşmaların ardından, Hoffmann’ın Nazi ordularına karşı kahramanca savaşarak ölümsüzleşen Sovyet askerlerinin yanına defnedileceği mezarlığa doğru yürüyüş başladı. KGÖ milisleri yürüyüş sırasında güzergah üzerine pankart astı.

 

MLKP KKÖ: IVANA KADIN KOMUTANLAŞMASINA ÖRNEKTİR

 

MLKP’li Hoffmann’ın cenazesi Komsomol Marşı eşliğinde kadınların omuzlarında mezarlığa getirildi. Saygı duruşuyla başlayan törende ilk olarak MLKP Komünist Kadın Örgütü adına konuşma yapıldı. MLKP KKÖ temsilcisi, Rojava ve Kobane’de şehit düşen savaşçıları selamladı, “İvana yoldaşın şehit düştüğü gün Coşkun ve Cudi yoldaşlar da ölümsüzleşti. Kahraman MLKP, YPJ/YPG savaşçıları Kobane’de bir kez daha gösterdiler. DAİŞ gericiliğine karşı öfkemiz büyük. İvana yoldaş, kadın komutanlaşmasına bir örnektir. O şehitlerin izinden kahramanca yürüdü. Enternasyonal taburun neşe kaynağıydı.
Rojava kadın devriminin kazanılmasında stratejik bir rol biçmişti. O, Til Temir’in en ön mevzilerinde ölümüne savaştı. Halklarımız İvanaları derinden bir sevgiyle daima anacak” diye konuştu.

İvana Hoffmann’ın bölgesel ve dünya kadın devriminin başarısı için Rojava’nin savunulmasına yönelik çağrı üzerine Rojava’ya gittiğini belirten MLKP KKÖ temsilcisi, “Ivana, Almanya’da kadın kamplarına, eylemlerine katılmış, LGBTİ bir yoldaş olarak cins bilincini en üst seviyede kuşanmış bir yoldaşımızdı. Erkek egemen kapitalist sisteme ve her türlü erkek gericiliğine ve şiddetine karşı, toplumsal cinsiyetçiliğe karşı mücadele etmişti. Kadınların siyasetin merkezine geçişinde, adanmışlıkta, yoldaşlık sevgisinde örnekti. Yoldaşlarımız İvana ve tüm şehitlerimizin bıraktığı mirası bayraklaştırmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

MLKP’nin 5. Kongresi ve Komünist Kadın Örgütü’nün kuruluşunun da selamlandığı konuşmada. “Kadınlarımıza, işçilerimize ve ezilenlerimize kutlu olsun. MLKP şehitlerine verdiği devrim sözünü kendini yeniden üreterek veriyor. MLKP Rojava da şehit verdiği yoldaşlarına verdiği sözü tutuyor” denildi.

TJK-E adına yapılan konuşmada ise Rojava’daki kadın özgürlük mücadelesine dikkat çekildi, “Arin Mirxanlar, Ivana Hoffmannlar Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı halkların özgürlük mücadelesini sembolü, kadın özgürlük mücadelesinin birer sembolü oldu. Herkesi mücadeleye katılmaya çağırıyoruz” denildi.

 

KGÖ: YAS TUTMAYACAĞIZ, IVANA OLACAĞIZ

 

Törende söz alan Komünist Gençlik Örgütü (KGÖ) temsilcisi şunları söyledi. “İvana devrim enerjiyle dolu bir insandı. Mütevaziliği güçlü bir kararlılıkla birleştirdi. İvana hayatı boyunca çelişkileri birleştirdiği ve sınırları aştığı için farklı özelliklere sahipti. O bütün yüreğiyle gülüyordu. Militan duruşu bütün hayatını belirledi. O’nun kazanma gücü, ikna gücü muhteşemdi. İnsanları devrimci yola kazanmak büyük çaba harcıyordu. Onun kalbi zengindi. Onun seçtiği yol genç kadınlar için önemli bir güç kaynağıdır. Kadınların şiddet ve sömürünün her çeşidini yaşadığı bu dünyada, İvana gibi bir çıkış yapıp, bütün kelepçeleri kırarak kendi devrimini yapması bizim için önemli bir örnektir. İvana kendisini geliştirmek istiyordu, eğitimi çok önemsiyordu. Okudukça özgüveni gelişiyordu. Biz duyduk ki, Rojava’da biksi de uzman olmuş. O’nunla gurur duyuyoruz.”

İvana Hoffmann’ın kişisel sınırlarını aşıp, halklar arasına çekilen sınırları parçaladığını kaydeden KGÖ temsilcisi, “Haksızlığa hiç dayanmazdı, müdahale ederdi. Yanındakinin acılarını hisseder ve bütün kalbiyle severdi. Annesini çok seviyordu. Yoldaşlarına ve Kürdistan’a aşıktı. İvana sadece Rojava devriminin değil, Almanya’ki devrimci hareketin de bir parçasıdır. Bu toprakların devrimci geleneğine yeniden hayat verdi. O Alman gençlik hareketine hayat verdi. Rojava’daki yeni yaşam ile bizi daha yakından tanıştırdı. O Rojava’nın Avrupa’da sonsuzluğa uğurlanan ilk yoldaşıdır. Burada devrimciliğimizi yeniden örgütlemenin koşullarını yarattı. O sınırları aşma çağrısıdır, o enternasyonalizmin simgesidir. O yeni bir başlangıç yapmanın ve enternasyonal taburların çağrısıdır. Che Guevara’nın Rosa Luksemburg’un geleneği Ivana’da yaşıyor” şeklinde konuştu. Konuşmanın sonunda Ivana Hoffmann’a seslenen KGÖ temsilcisi “Güneş’imiz için yas tutmayacağız, biz sen olacağız. Bizim mücadelemizde yaşayacaksın” dedi.

 

MUSLİM: IVANALAR OLDUKÇA ROJAVA KAZANACAKTIR

 

Cenazeye katılan PYD Eş Genel Başkanı Salih Muslim de bir konuşma yaptı. Muslim, “İvana yoldaş, Kürdistan’ın değerli yoldaşını saygıyla selamlıyorum. İvana yoldaşımızı uğurluyoruz. Bugün yasımız çok büyük. İvana yoldaş, çok değerli bizim için. Hepimiz onun yoldaşlarıyız” ifadelerini kullandı.

Konuşma esnasında oldukça duygulanan Muslim, Hoffmann ailesinin önünde saygı ile eğildiğini kaydetti, şunları söyledi: “Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı mücadele, bir insanlık direnişidir. Bu barbarlar insani hiçbir değeri tanımıyorlar, tüm insanlık değerlerine saldırıyorlar, kadın ve çocukları öldürüyorlar. Biz Rojava halkı olarak, bu barbarlara karşı insanlık mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele bugün uluslararasılaşmıştır. Bunun örneği de Alman Ivana Hoffmann’dır, Avustralyalı Asê Johnston’dur ve İngiliz Erik Konstandeno Scorfield’dir. Onlar, Kobanê ve Rojava mücadelesinin uluslararası olduğunu gösteriyor. Biz bu şehitlere sahip çıkacağız, onların mücadelesini sürdüreceğiz. İnsanlık Mezopotamya’da yeniden doğuyor ve tüm dünyaya yayılıyor. Ivanalar oldukça Rojava kazanacaktır.”

Törende TKP-ML TİKKO adına yapılan konuşma da ise “İvana Hoffmann’ı saygıyla anıyoruz, onurumuzdur. İvana yıllar önces İsviçre Alplerinden koparak Dersim dağlarında şehit düşen enternasyonalist savaşçı Barbara Anna Kistler’in yolunu izledi. Ve Rojava’da çarpışarak şehit düştü. Mazlum halklar ve devrimciler sınır tanımadan Rojava’da tutuşan özgürlük ateşini bütün dünyaya yayacak” denildi.

 

YÜKSEKDAĞ: IVANA HALKLAR İÇİN BİR IŞIK OLDU

 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Ivana Hoffmann, Serkan Tosun ve Suphi Nejat Ağırnaslı gibi devrimcilerin Rojava’ya devrim ile dayanışmak için gitmediklerini, onların da bu mücadelenin sahibi olduğunu belirtti. Yüksekdağ şöyle konuştu: “Biz Rojava’da bir insanlık mücadelesi veriyoruz. Dünya devriminin fitili Kobanê’de ateşlendi. Ve giderek yayılıyor. Ivana Hoffmann halklar için bir ışık oldu. Bu ışığı daha da aydınlatmak gerek.”

Almanya’dan Til Temir’e selam gönderen Yüksekdağ, “Bütün insanlık için direnen, dünya halklarının kurtuluşu için direnen o cesur savaşçılara bin selam olsun. İşte Ivana o kahramanlardan biriydi. Yaşamını bütün dünya halklarına armağan eden bir savaşçıydı” dedi.

Yüksekdağ konuşmasına şöyle devam etti: “Ivana ellerinin yanmasına pahasına Rojava ve dünya haklarına ateşle ışığı taşıyanlardandı. O ışık şimdi binlerce savaşçının ve milyonlar olup akan bir halk desteğinin gücüyle ilerliyor ve büyüyor. Ivana’nın şehadeti, tüm dünya halklarına verilmiş güçlü bir mesajdır. O bir Alman vatandaşı olarak kendisini Mardinli hissediyordu. Bir ayağı burada Duisburg’da, bir ayağı savaşma azmiyle, direnme enerjisiyle Til Temir’deydi.”

Rojava devriminin dünya hakları tarafından savunulması gerektiğine işaret eden HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Hangi ülkeden hangi halktan olursanız olun, insanlığı birleştiren o büyük değerler ve bu değerler için mücadeleye değer. Ivana’nın şehadeti ile bize verdiği en güçlü mesaj budur. Rojava devrimi bütün dünya halklarının hayallerini ve yeni bir yaşam özlemini temsil ediyor. Ivana’yı Rojava topraklarına götürende bu özlemlerdir. O enternasyonal devrimci Che Guevara’nın çağrısına uydu. O gerçek bir mücadele ve zaferin neferi oldu” dedi.

Cenazeye katılanlardan Ivana’ya bir söz vermesini isteyen Yüksekdağ, “Çok büyük bir söz verelim. Tıpkı Ivana’nın kahramanca direnişi gibi büyük olsun bu söz. Tıpkı Ivana’nın tüm dünya halklarına ve Rojava devrimine verdiği söz gibi, biz de sözümüzü tutalım. Şehitlerimizin mevzileri asla ve asla boş kalmayacak. Onların bıraktığı bayraklar yeni katılımlarla daha da yükselecek” dedi. Yüksekdağ, tüm kadınları ve gençleri Rojava’ya, Ivanaların mücadelesine sahip çıkmaya çağırdı.

 

IVANA’YA DEVRİM SÖZÜ VERİLDİ

 

Törende Rojava’daki Enternasyonal Tugayların gönderdiği mesaj da okundu. Alman basınının da yoğun ilgi gösterdiği cenaze töreni nedeniyle bölgede yoğun polis ablukası yaşandı.

Törenin ardından Ivana Hoffmann’ın cenazesi, aile geleneklerine göre sadece aile bireylerinin katıldığı bir törenle defnedilerek son yolculuğuna uğurladı. Defin işleminin ardından Ivana Hoffmann’ın yoldaşları mezarı başında ‘Devrim Andı’ içti, marşlar söyledi.