İvana’yı Büyüdüğü Sokaklarda Yaşatacağız

İvana’yı Büyüdüğü Sokaklarda Yaşatacağız

DAİŞ’e karşı Til Temir’in özgürleşmesi operasyonunda 7 Mart 2015’te ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Ivana Hoffmann Duisburg’ta düzenlenen festivalle anılacak. Barikat başlarında Ivana’nın, Kevin’in ve diğer ölümsüz devrimcilerin sloganlarının atıldığı ve Rojava devrimini sahiplenmek artık Avrupa’da devrimci ve antifaşist hareketin temel gündemine dönüştü.

DAİŞ çetelerine karşı Til Temir’in özgürleşmesi operasyonunda 7 Mart 2015’te ölümsüzleşen enternasyonalist MLKP savaşçısı Ivana Hoffmann, adına Duisburg’ta düzenlenen festivalle anılacak.

İkincisi düzenlenecek festival, 24-25 Haziran günlerinde Hoffmann’ın büyüdüğü sokaklarda yapılacak. “Ivana Hoffmann Arkadaş Grubu” aktivisti ve Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) Yönetim Kurulu üyesi Onur Güler, festival programını ETHA’ya anlattı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen festivale yüzlerce kişinin katıldığını, paneller, atölyeler ve konserler ile üç günlük bir etkinlik gerçekleştirdiklerini hatırlatan Güler, “Hedefimiz Ivana’nın büyüdüğü sokaklarda, onun mücadelesini kültür ve sanat ile de yoğurarak, kitlelerle buluşturmaktır” dedi.

Festival 24 Haziran akşamı “Avrupa’dan Rojava’ya Mücadele Köprüsü” başlıklı panel ile başlayacak. 25 Haziran günü saat 11:00’de Duisburg kenti Hamborn Belediyesi önünde toplanılarak festival alanına yürüyüş gerçekleştirecek. Program akışını aktaran Güler, “Almanca, Türkçe, İngilizce ve Kürtçe ezgilerin seslendirileceği müzik programı ile birlikte tiyatro ve folklor ekipleri de sahne alacak” dedi.
Güler, “Festivali düzenleyen Ivana Hoffmann Arkadaş Grubu’dur. Bu grup Ivana’nın şehit düşmesinin hemen ardından kurulmuş bir grup. Ivana’nın emekçisi olduğu Young Struggle, AGİF, Yeni Demokratik Gençlik, SYM, demokrat bireylerden ve Ivana’nın annesi Michaela Hoffmann’dan oluşuyor. Ivana’nın mücadelesine sahip çıkan tüm kesimlere kapımız açıktır. Çeşitli periyotlarda buluşan bu bileşen, festivallerden anmalara ve eylemlere kadar birçok alanda aktif rol alıyor” diye kaydetti.

Güler, Ivana Hoffmann’ı şöyle anlattı:

“Almanya’nın Emmerich kentinde doğmuş, Duisburg kentinde büyümüş bir komünisttir. İşçi bir ailenin çocuğudur. Afrika kökenli ve açık lezbiyendir. Yani her kimliği ile ezilenlerin en katmerlisini yaşadı. Bu durum onu bir yenilgi duygusuna değil, tam tersine mücadelesine daha köklerinden bağlanmasına sebep oldu. Enerjik ve sosyal kişiliği ile de birleşince genç yaşına rağmen kendisini tarih sahnesinde önemli bir yere yazdırdı. Kavgada ölümsüzleşenlerle kurduğu bağ ayrıca çok derindi. Komünist kadınlar Şengül Boran ve Yasemin Çiftçi’yi her daim dillendirir, onların yaşamlarını anlamaya çalışırdı. Kurduğu ilişkilerden, günlük yaşamına kadar devrimci iddia ile mütevazi olmayı aynı anda yaşatmayı kendisine görev edinmekteydi. Bu sebeple Ivana’yı anlatmak ancak onun eylemini anlatmakla mümkündür. Genç yaşta yüklendiği ev işlerinden, açlığını dert etmeyip saatlerce dağıttığı bildirilere, katliamları yüreğinde hissedip devrimi yaşamak fikriyatıyla gidene kadar her eylemi kılavuz olma özelliğindedir. Bizler içinde Ivana’yı anlatmak, onun eylemini büyütmek için uyandığımız her güne yazılıdır.”

Güler, üç Alman savaşçı Ivana Hoffmann, Kevin Joachim ve Günther Helsten’in DAİŞ’e karşı savaşırken şehit düşmesiyle birlikte Rojava devriminin Alman antifaşistlerin temel gündemlerinden birisi olduğunu belirtti. Güler, “Avrupa’nın en dinamik gücü antifaşist gençlik ise bu gelişmeyi yakından takip etmiş, kendi sözünü sokakta söylemeye başlamıştır. Barikat başlarında Ivana’nın, Kevin’in ve diğer ölümsüzleşen devrimcilerin sloganlarını sürpriz olmuyor hiç. Ivana’lar birçok gence ilham olmuş, her kesimi durduğu yeri sorgulamaya itmiştir. Rojava devrimini sahiplenme artık Avrupa’da devrimci ve antifaşist hareketin temel gündemine dönüştü” diye konuştu.