Kadına yönelik şiddet ve çocuk psikolojisi tartışıldı

image
PARİS (11.04.2015)- AvEG-Kon’un özerk kadın örgütlenmesi Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Fransa’nın başkenti Paris’te “Aile içi kadına yönelik şiddet, çocuk psikolojisi” başlıklı panel gerçekleştirdi.
Villebelle’de bulunan Alevi derneği binasında düzenlenen panele konuşmacı olarak psikolog Cağda Çakır ve çocuk eğitimcisi Nuray Kesik katıldıb
Panelde söz alan psikolog Çakır, kadına yönelik şiddetin tanımı ve türleri üzerinde durdu. Şiddet uygulayan kişiyi ‘ruh hastası’ olarak gösteren bakış açısının hatalı olduğunu kaydeden Çakır, şiddetin psikolojik ve toplumsal alt yapısına dikkat çekti. Şiddeti ortadan kaldırmanın psikolojik ve toplumsal değişim ve sevgiyle mümkün olabileceğini belirtti.
Çocuk eğitimcisi Kesik ise yaptığı konuşmada kadına yönelik aile içi kadına yönelik şiddetin çocuk psikolojisini nasıl etkilediğine dikkat çekti. Çocukların ilk ilişkilerini ebeveynleriyle kurduklarını doğal olarak da ilk model aldıkları kişilerin anne ve babaları olduğuna dikkat çeken Kesik, “Çocukların özgüvenli, sağlıklı, yaratıcı ve mutlu birey olmalarında anne-babaların psikolojik durumların belirleyici olduğunu” söyledi.
Kesik, “Çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu birer birey olabilmeleri için onları ilk andan itibaren birey olarak görmeli, tercihlerine saygı duymalı, yaratıcılıkları önünde engel oluşturmamalıyız” diye konuştu.