Kadınlar 25 Kasım’ı Avrupa’da Sokaklarda Karşıladı

Kadınlar 25 Kasım’ı  Avrupa’da Sokaklarda Karşıladı

25 Kasım’da kadınlar “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele” günüde Avrupa’da da sokaklara çıktı. Bu yılki eylemlere öz savunma damgasını vurdu. İşte Avrupa’daki 25 Kasım etkinlikleri…

Paris (25.11.2015) – Paris Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) yasağa rağmen sokağa çıkarak kadına yönelik şiddeti lanetledi. Geçtiğimiz haftalarda  DAİŞ’in gerçekleştirdiği  katliamlardan sonra hiç bir sokak eylemine izin verilmeyen Paris’te SKB Sakine, Fidan ve Leyla’nın katledildiği yere giderek çiçek bıraktı.

Eylemde SKB adına yapılan konuşmada şunlara değinildi; ’25 Kasım şiddete karşı mücadele eylemleri katliam ve saldırılar gerekçe gösterilerek izin verilmeyen Paris’te devlet terör estiriyor. Geçtiğimiz günlerde sokağa çıkan göçmenlere gazlı saldırılarla şiddet gösteren Fransa Devleti tüm hak alma ve mücadele talepli eylemlere izin vermiyor. Katliamlar gerekçe gösterilerek  yasak getirilen eylemler Fransa işçi emekçilerinin, kadınların, gençlerin ve göçmenlerin haklarını gasp etmeye dönük gerçekleştiriliyor. Suskun bir toplum istiyorlar ve DAİŞ saldırılarını gerekçe göstererek haklı bir zemin yaratmak istiyorlar. Bizler bu manüpilasyona izin vermeyeceğiz. Haklarımız için yine sokakta ve eylemde olacağız. Mirabellerden Sakinelere bu kavga bizimdir. Politik kadın katliamlarına son..’

Eylem çiçekler bırakılarak sona erdirildi.

Paris (25.11.2015) – Paris Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele etkinliklerini banliyölerde kadınlarla bir araya gelerek sürdürüyor. Çalışmalarını sürdürdüğü banliyölerden 93. bölgede  ‘Öz savunma ve Kadın’ başlıklı eğitim çalışmasını yaparak kadına yönelik şiddete karşı mücadelede öz savunma tartışıldı.

77. bölgenin Savigny mahallesinde ise bir araya gelen SKB’liler 25 Kasım’ın önemine vurgu yaparak kadına yönelik mücadelenin Mirabellerden bugüne sürdüğünü ifade ettiler. Sakinelerden bugüne Paris’te gerçekleşen katliamların DAİŞ’e karşı mücadelenin çok daha önem kazandığını ve bu katliamların Türk sömürgeciliğinden bağımsız ele alınamayacağı ifade edildi.

Creil’de Nurhak Anadolu Kültür Evi’nde bir panel gerçekleştiren SKB’liler 25 Kasım’ın tarihçesine vurgular yaparak günlük yaşamda şiddetin kadını sarmalayan bir çember olduğunu ifade ettiler. Rojava’dan Paris’e, Suruç’dan Ankara’ya DAİŞ’in kadın katliamcı karanlık yüzünün kadınların yaşamını tehdit ettiği ifade edilerek daha fazla mücadele görevlerinin bizi beklediği ifade edildi.

 

Hamburg (25.11.2015) – 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla yerli ve göçmen 8 kadın örgütünün düzenlemiş olduğu yürüyüş Hamburg’un Hautbahnhof bölgesinden başlayarak en kalabalık caddesi olan Mönckebergstrase’de yaklaşık üç kilometre devam etti.

Yürüyüşe damgasını vuran slogan “Kadınız özgürlüğümüz için eşitliğimiz için şiddete karşı sokaktayız” oldu. “Şiddete karşı öz savunmadayız”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Jin jiyan azadi” sloganlarının yol boyunca atıldığı yürüyüş boyunca, organize eden kurumlar mesajlarını okudular.

Şiddete ve savaşa karşı mücadeledeyiz başlığı altında SKB’nin Almanca mesajının da okunduğu yürüyüşte SKB pankartı da yerini aldı.

Müzik ve sloganlarla devam eden yürüyüş, halaylarla sonlandırıldı.

 

Londra (25.11.2015) – Londra’da bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle başbakanlık önünde bir gösteri gerçekleştirildi.

Roj Kadın Meclisi, SKB, Rojavalı kadınlar ve yöre derneklerinden kadınlardan oluşan Londra 25 Kasım Kadın Platformu tarafından, “savaş ve şiddete karşı öz savunmadayız!” şiarı ile yapılan, gösteri boyunca, “kadınlar şiddete karşı birleşin”, “kadına yönelik şiddete son”, “Jin-Jiyan-Azadi” sloganları atıldı.

Eylemde yapılan konuşmada; Kobanê’de gerçekleştirilen kadın direnişi ve öz savunmasından ilham alınarak bu yılki 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün de “savaşa ve şiddete karşı öz savunmadayız!” şiarıyla etkinlikler düzenlendiği vurgulandı. Konuşmada şunlar söylendi: “Öz savunma bir duruştur. Öz iradeye, öz güce ve öz yönetime dayanan bir yaşam biçimidir. Kadına yönelik her tür şiddet karşısında, birleşik örgütlü gücümüz başta olmak üzere fiili meşru mücadele yöntemlerini kullanacağız!”

Konuşmada; eşitlik, özgürlük ve şiddetsiz bir dünya özlemi çeken tüm kadınlar mücadele ortaklığını büyütmeye çağrıldı.

 

Berlin (25.11.2015) – 25 Kasım günü Berlin’de kadınlar ortak bir yürüyüş düzenledi. Herrmannplatz’tan Oranienplatz’a kadar yürüyen kadınlar Kürtçe, Türkçe
ve Almanca sloganlar attı. Dest Dan, SKB, International Womenspace, KNK FrauenKomitee’nin ortak düzenlediği yürüyüşe, Roma’lı kadınlar da destek verdi.

Eylemde “Jin Jihan Azadi”, “Herkese seyahat hakki” vb. sloganlar atıldı.
Kadınlar, bütün mülteci kampların ortadan kaldırılması, bu gerçekleşene kadar kadınlar için özel bölümün oluşması, kapitalist sömürüye son, göçmenlere karşı emperyalist politikalara son, savaşa son gibi çeşitli taleplerini dile getirdiler. Konuşmaların arasında Şengal’deki kadınların direnişi selamlandı, öz savunmaları anlatıldı.

“Özgürlüğümüzün garantisi öz savunmamızdır” yazılı Almanca pankartın ilgi odağı olduğu eyleme yaklaşık 300 kişi katıldı. Yürüyüş sonrası Bethanien’de kısa bir etkinlik daha düzenlendi.

 

Köln (25.11.2015) –  Köln Kadın Platformu, 25 Kasım kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri protesto için WDR Funkhausde bir araya gelerek bir kez daha birlikte haykırarak “Kadın cinayetlerine son” dediler.

Alman Kadın örgütleriyle birlikte organize edilen miting, çevredekiler tarafından ilgiyle izlendi. Mitingde kurum temsilcileri günün anlam ve önemi konusunda konuşmalar yaptılar. SKB adına Almanca yapılan konuşmada “Mirabel Kardeşlerin katledilmesinin ardından 55 yıl geçmiştir. O tarihten bugüne kadar 25 Kasım  günü, Dünya’da kadına yönelik şiddete karşı devrimci, sosyalist, emekçi kadınların sokaklara çıkarak devlet şiddetini, erkek egemen anlayışını protesto etmek için sokaklara çıktığı gündür” denilerek “kadına yönelik her türden şiddet başta olmak üzere savaşa ve şiddete karşı sesimizi gür haykırışlarla sokaklara taşıyalım, gücümüzü, sesimizi ve özgürlük haykırışlarımızı  sokaklarda birleştirerek çoğalalım” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Almanca sloganların atıldığı, bildirilerin dağıtıldığı miting, müzikle devam etti.

Paris 25 Kasım-1 Paris 25 Kasım-2 Londra 25 Kasım Berlin 25 Kasım Köln 25 Kasım Köln 25 Kasım-2