‘Kardeşlik işçisi Cemil Yıldız’ kitabı tanıtıldı

‘Kardeşlik işçisi Cemil Yıldız’ kitabı tanıtıldı

Suruç katliamında yaşamını yitiren Cemil Yıldız’ı anlatan “Kardeşlik işçisi Cemil Yıldız” kitabının tanıtımı için etkinlik düzenlendi.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç katliamında yaşamını yitiren Cemil Yıldız’ı anlatan “Kardeşlik işçisi Cemil Yıldız” kitabının tanıtımı için Kadıköy Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’nda (BEKSAV) etkinlik düzenledi. Kitabın tanıtım etkinliğine ailesi, arkadaşları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanvekili Şahin Tümüklü ve HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu ile çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte ilk olarak söz alan Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız, 33 yıl boyunca bütün zorlukları birlikte yaşadıklarını, acıları ve mutlulukları beraber paylaştıklarını aktardı. Eşinin IŞİD tarafından katledildiğini dile getiren Yıldız, anılarını yaşatmak için mücadele edeceklerini adalet ve kardeşlik için çaba harcayacaklarını söyledi.

Cemil Yıldız’ın kızı Gamze Yıldız ise etkinliğine Sykpe ile bağlandı. Kitabın babasının şahsında ürettikleri emeğin kişisel olmadığını tüm devrim şehitlerine armağan olarak çıktığını belirten Yıldız, “Sadece baba değildi. Misyonların babasıydı. Dünyayı değiştirmekti hedefi. Tam bir emekçi ve devrimci gibi yaşamıştı. Onun hayatına dokunduğu herkesin katkısı olsun istedik. Onunla anıları olan insanların anılarını yazmasını istedik tabii ki de bu da yetmezdi. Zor yazdım ama bu 33’lere bir görevdi elimden geldiğince dilim döndüğünce onu anlatmaya çalıştım. Kapağından son sözüne kadar büyük emek var” diye konuştu.

‘ONLARI ANLATMAK ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNE KATKIDIR’

“33 canın katledilmesi asla kabul edilemez” diyen HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu da “Onlar orada insanlığı götürürken katledildi. Muhaliflerin asla devlet katında kabul görmediği bir ülkedir. Bizim gibi özgürlük talep eden barışı ve kardeşliği isteyen kesim açısından da işler daha da zor. Bu yaşına kadar ısrarla kardeşlik için hayatını vermiş birçok insan olarak da yanı başımızda olacak. Onları anlatmak özgürlük mücadelesine de katkıdır” dedi.

Şiir ve müzik dinletisiyle devam eden etkinlik, kitabın imzalanmasını ile sona erdi.

(MA)