KCK’den İmralı görüşmesine ilişkin açıklama

KCK’den İmralı görüşmesine ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “12 Ocak görüşmesi, esasında ‘Tecridi kıralım ve faşizmi yıkalım’ hamlemizi sabote etmek için AKP-MHP iktidarınca geliştirilen özel psikolojik savaş girişimi olmaktadır. Zaten cumartesi günü alelacele yaptırılmış olması da bunu açıkça göstermektedir” dedi.

13 Ocak 2019 – KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kürdistan Özgürlük Hareketi olarak başlattığımız ‘Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım ve Kürdistan’ı özgürleştirelim’ direniş hamlemiz her alana yayılarak ve gelişerek devam etmektedir. Zindanlarda yüzlerce tutsak çok kararlı bir biçimde açlık grevi eylemi içinde olurken, dört parça Kürdistan’da ve yurtdışında da halkımız açlık grevi, yürüyüş, gösteri, protesto ve benzeri bir biçimde zengin yöntemlerle söz konusu özgürlük direnişimizi yayıp geliştirmektedir” denildi.

Böyle bir ortamda, yıllardır ağır baskı ve tecrit uygulayan AKP-MHP faşist koalisyonun, 12 Ocak Cumartesi günü kardeşi Mehmet Öcalan’ı İmralı’ya göndererek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la görüşme yaptırdığı ifade edilen açıklamada, “Öncelikle Önder Abdullah Öcalan’la 12 Ocak tarihli görüşmeyi yaptıranın halkımızın geliştirdiği direniş hamlesi olduğu açıktır. Bu temelde Leyla Güven öncülüğünde gelişen ‘Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım’ direniş hamlesi ilk ciddi başarısını sağlamış bulunmaktadır. Bu temelde direnen halkımızı ve dostlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz” diye kaydedildi.

TECRİDİN SONA GELDİĞİ ANLAMINA GELMİYOR

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“Ancak 12 Ocak tarihli İmralı’da yapılan görüşmenin tecridin sona ermesi anlamına gelmediği açıktır. Dolayısıyla İmralı’da Önder Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış faşist baskı ve tecrit devam etmektedir. Bu nedenle, Kürt halkı ve Özgürlük Hareketi olarak geliştirdiğimiz ‘Tecridi kıralım ve faşizmi yıkalım’ direniş hamlemiz de sürmektedir. Direnen yoldaşlar, halkımız ve dostlarımız yanlış anlamamalıdır. 12 Ocak tarihli görüşme, esasında ‘Tecridi kıralım ve faşizmi yıkalım’ hamlemizi sabote etmek için AKP-MHP iktidarı tarafından geliştirilen bir özel psikolojik savaş girişimi olmaktadır. Zaten bir tatil günü olan cumartesi günü alelacele yaptırılmış olması da bunu açıkça göstermektedir.

ÖZEL SAVAŞ OYUNLARINA ALDANMAYACAĞIZ

“Çok açık ki, sömürgeci-soykırımcı AKP-MHP iktidarı, gelişen özgürlük ve direniş hamlemiz karşısında zorlanınca böyle bir özel savaş oyununa başvurarak, mevcut direnişimizi kırmak ve boşa çıkartmak istemektedir. Ancak bizler, faşist özel savaş zulmünü de, oyunlarını da artık çok iyi tanıyor ve biliyoruz. Dolayısıyla söz konusu özel savaş oyunlarına aldanmayacağız ve İmralı duvarları parçalanıp tecrit sona ererek Önder Abdullah Öcalan özgür yaşar ve çalışır koşullara kavuşana kadar direniş eylemlerimizi geliştirerek sürdüreceğiz. Tüm halkımız, dostlarımız ve kamuoyu bu gerçeği böyle bilmelidir. Direniş hamlemiz tecridi kıracak, faşizmi yıkacak, bu temelde Kürdistan’ı özgür ve Türkiye’yi demokratik hale getirecektir.”

Açlık Grevleri: DOSYA