Kiel kentinde Meşale Tolu’ya özgürlük eylemi!

Kiel kentinde Meşale Tolu’ya özgürlük eylemi!

KİEL(30.05.2017)-1 Mayıs’tan bir gün önce  AKP’nin terörist olarak ilan ettiği ve evinden çocuğunun gözleri önünde işkence yapılarak gözaltına alınan Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanı çevirmen Meşale Tolu’ya özgürlük eylemi Almanya’nın Kiel kentinde gerçekleştirildi.
Faşist AKP iktidarının muhalif gazetecilere yapılan baskılar, saldırılar, 159 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de her gün yeni gazetecilerin tutuklanması kınandı.
Meşale Tolu Almanya SKB eski üyesiydi.  Uzun süreden beridir Türkiye’de ETHA çevirmeni olarak görev yapıyordu. Gözaltına alındığı andan itibaren Avrupa SKB v e Almanya SKB’nin yaptığı açıklamaların ardından ‘’Meşale Tolu’ya Özgürlük’’ kampanyası başlatıldı.
Eylemi  Sosyalist Kadınlar Birliği-Kiel, 27 Mayıs günü  Asmus Bremer Platz meydanında bir basın açıklaması ile gerçekleştirdi. Eyleme Kürt Kadın Hareketinden, Roza Lüksenburg Vakfı’ından katılımcılar destek verdi.
Hazırlanan yazılı açıklamayı okuyan SKB temsilcisi Meşale Tolu ve Deniz Yücel derhal serbest bırakılmasını talep etti. Eylemde Meşale Tolu ve Deniz Yücel resimleri taşındı. Kadın ağırlıklı katılımın olduğu eylem bildiri dağıtımı yapılarak bitirildi.