Kobanê için VRT televizyonu işgal edildi!

IMG_1924-2

BRÜKSEL (27.09.2014)- DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yöneliş vahşi saldırlarını protesto etmek ve Kobanê direnişini sahiplenmek üzere aktif eylem haline geçen Kürdistanlılar dün gece Belçika’nın Flamanca yayın yapan ulusal kanallarından VRT televizyonunu işgal ettiler.

Saat 20′de bir VRT televizyonu önünde bir araya gelen Belçika Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKBEL) ve Belçika Göçmenler Kolektifi (BGK) üyeleri, güvenlik bariyerini aşarak televizyon binalarının bulunduğu alana girdiler.

Stüdyoların bulunduğu bölüme geçişlerine izin verilmeyen eylemciler, VRT binası önünde oturma eylemine geçtiler. Burada sık sık “Bijî berxwedana Kobanê”, “Bijî YPG, YPJ”, “DAİŞ terörist, Türkiye işbirlikçi”, “Yaşasın uluslararası dayanışma” sloganlarını attılar.

Yapılan görüşmelerin ardından VRT yetkilileri gece saat 22.00 haberlerinde yayınlanmak üzere eylemcilerle röportaj yapmayı ve yayınlamayı kabul etti.

Yapılan röportajda Belçika kamuoyuna seslenen Kürtler, DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı Kobanê için insani duyarlılığın acilen gösterilmesini istediler. Konuyla ilgili dosyaların VRT yetkililerine verilemesinden sonra eylem sona erdi.

IMG_1939-2