Köln’de onbinlerce emekçi Erdoğan’ı protesto etti

Köln’de onbinlerce emekçi Erdoğan’ı protesto etti

KÖLN (25.05.2014)- Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM) ve Almanya Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB) organize ettiği Köln mitinginde onbinlerce göçmen emekçi Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etti.

Sabahın erken saatlerinde emekçiler, Avrupa’nın bir çok ülkesinden Köln’nün Eberplatz meydanında toplanmaya başladı.

Onbinler, Soma maden işçilerinin katledilmesini taktıkları baretler, pankartlar, dövizler, işçi tulumları ve attıkları sloganlarla ”katil devlet, katil AKP” biçiminde öfkelerini haykırdılar.

Her yer Soma, her yer direniş, AKP istifa, Katil var, hırsız var, Yaşasın Devrim ve Sosyalizm sloganları atıldı. Gezi şehitlerinin adları sayılarak, Soma işçileride saygıyla anıldı. Gençlerin ve kadınların katılımı yoğundu. Yol güzergahı boyunca polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Demokratik Güç Birliği bileşenleri, ortak araç üzerinde konuşmalar yaparak ilerledi. AGİF temsilcisi konuşmasında ” faşist rejim, AKP hükümeti katletmeye devam ediyor. Soma’da katledilen maden işçilerinin, Okmeydan’ında katledilen canlarımızın katilleriyle, Tuzla’da, Davutpaşa’da, Kürdistan’da, Sivas’da katledilenlerin sorumluları aynı faşist rejimdir. Genel grev genel direnişlerle, boykotlarla, işgallerle yanıt verme sorumluların cezalandırılmasının kaçınılmaz olduğu zamanı” vurgulandı.

Avrupa Göçmen İşçileri Federasyonu, Sosyalist Kadınlar Birliği, Yek-Kom, MLKP, YS, Ermeni, Suryani ve Suriye Arap Alevilerinden değişik halkların kurumları yürüyüşde yerlerini aldı. MLKP kortejinde Soma işçleriyle ilgili özel hazırlanmış pankart, döviz ve baretlerde yer alıyordu.

Üniversite parkında gerçekleştirilen mitingde düzenlenen sahnede bir çok konuşmacı söz aldı. AABF başkanı Turgut Öker, ADGB adına Hamide Akbayır yaptıkları Türkçe, Almanca, Kürtçe konuşmalarında AKP’nin baskıcı politikaları ve Soma işçilerinin iş cinayetlerine kurban gitmesine alevi emekçilerinin ve halklarımızın sessiz kalmayacaklarını belirtti.

AKP’ye, rejime ve onun faşist, katliamcı politikalarına karşı Avrupa’dan güçlü bir emekçi ses yükseldi Köln’den. Avrupa’da ki halkları ayırmaya, bölmeye çalışan AKP’nin bu politikalarını boşa çıkartacak daha güçlü ve birleşik mücadele çağrısıyla sona erdi.