Köln’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlandı

Köln’de  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlandı

Köln (05.03.2016) – Almanya’nın Köln (Mülheim)  WienerPlatz da kadınlar Saat 12′de toplandılar. Köln kadın platformunun çağırısıyla toplanan kadınlar 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü bu yıl buruk kutladılar.

Miting ilk olarak devrimci mücadelede şehit düşen kadınların ve tüm devrim şehitlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Mitingi SKB, MLPD, Yeni  kadın, Yaşanacak Dünya  kadınları örgütledi. Her kurum 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününün tarihçesi ve günümüzde kadına yansıyan ve kadının yaşamındaki mücadelesini içeren konuşmalar yaptılar. SKB adına konuşan konuşmacı konuşmasında, bizler SKB’li kadınlar olarak diyoruz ki; bugün  kadın cinayetlerinin dünyanın her ülkesinde gün geçmiyor ki cinayet haberleri almayalım. Savaşta, yoksullukta, işsizlikte, şiddette, sömürüde yaşanan her bir durum ilk önce biz kadınları hedef almaktadır. Bugün baktığımızda kadına yönelik sömürü ve baskılar erkek egemen sistem ve siyaset her şehirde ve kentinde devam ederken, aynı zamanda da  kadın erkek arasındaki eşitsiz ücret uygulamaları, ayrımcılık, kadınları ikinci sınıf olarak görme anlayış devam etmektedir. Bugün bütün Avrupa ülkelerinde ve de özelliklede Almanya’da kadına yönelik tecavüz yaşanmaktadır. Bizler kadınlar olarak tüm emekçi kadınları, mücadeleye çağırıyoruz dedi.

Konuşmalardan  sonra yürüyüşe geçildi. Bir saat yürüyüşten sonra tekrar aynı yere gelinerek burada tekrar konuşmalarla ve halaylarla, sloganlarla eylem sona erdi.