Köln‘de Ermeni Soykırımı Protesto Edildi

Köln‘de Ermeni Soykırımı Protesto Edildi

 

KÖLN (26.04.2015)-  24 Nisan 1915 tarihinde gerçekleştirilen Ermeni soykırımının 100. yıldönümünde Köln Dom Kilisesi önünde bir araya gelen Devrimci Güç Birliği Platformu bir eylem gerçekleştirdi. ‘Ermeni Soykırımını 100. Yılında Unutmayacağız’ yazılı siyah pankart açıldı. Soykırımda ölümsüzleşenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan eylemde, Hepimiz Ermeniyiz sloganı atıldı.

Sarı Gelin müziğinin çalınmasından sonra Platforum adına Almanca konuşma yapıldı. Konuşmada Türk burjuvazisi tarafından 1915‘de başlayan Ermeni soykırımının 1917‘ye kadar devam ettiği, bu süreç içerisinde 2 milyona yakın Ermeni halkımızın katledildiğinin altı çizildi. Daha sonra milyonlarca Ermeni’nin sürgün edildiği, yollarda açlığa terkedildikleri belirtildi. Binlerce Ermeninin teçhir yolunda kurşuna dizilerek öldürüldüğü ifade edildi. Bu güzergahda yol alan Ermeni vatandaşların cesetleri, kurda kuşa yem olarak bırakıldığı vurgulandı. Türk, Kürt ve ezilen emekçilerin bu katliamın sorumluluğunu taşıdığı ve Ermeni halkından özür dilenmesi gerekmektedir dendi.

Almanca faşizme karşı omuz omuza, hepimiz Ermeniyiz, Türk Faşist Burjuva diktatörlüğü Ermeni Halkından özür dilemelidir sloganlarının sık sık atıldığı eylem, çevredekiler tarafından ilgiyle izlendi. Eyleme AGİF, ATİK, ADHK, EÖÇ ve Yaşanacak Dünya katıldı.