Köln’de Gözaltında Kayıplar Sahiplenildi

Köln’de Gözaltında Kayıplar Sahiplenildi

Köln’de gözaltında kayıplar, yapılan oturma eylemi ile sahiplenildi. Eylemde konuşan kayıp annesi Hatice Toraman, faşizme karşı birlik olma çağrısı yaptı.

Köln (21.05.2016) – 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası nedeniyle Köln’de gözaltında kayıplar için bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde ICAD adına açıklama yapılırken, kayıp Hüseyin Toraman’ın annesi Hatice Toraman da bir konuşma yaptı.

Köln Wiener Platz’da yapılan eylemde ICAD adına basın açıklaması yapıldı. ICAD adına yapılan açıklamada, gözaltında kaybetme saldırısının bugün dünyanın bir çok ülkesinde hala devam ettiği, ancak bu saldırıya karşı mücadelenin de sürdüğü vurgulandı. Cumartesi Annelerinin 582. eylemini gerçekleştirdiği belirtildi ve selamlandı.

ICAD, gözaltında kaybetme saldırısının, egemen sınıfların kendi iktidarlarını korumak için toplumsal muhalefete karşı bir devlet politikası olarak uygulandığını, bu kirli yöntemi uygulayan devletlerin, baskı ve sömürü sistemine karşı aktif mücadele içinde olan insanları gözaltına alıp kaybederek, toplumda kaygı, belirsizlik ve korku yaratmaya ve böylece toplumsal muhalefet susturmaya çalıştıklarını anlattı.

Kayıp yakınlarının, ilerici ve devrimci güçlerin ortak mücadele ile devletlerin bu saldırısına karşı toplumsal muhalefeti geliştirdiği ve devletin bu politikasını teşhir ettiği ülkelerde bu saldırı önemli oranda geri püskürtüldüğünün belirtildiği .açıklamada, gözaltında kayıplara karşı mücadelenin sınıf mücadelesinin bir parçası olduğu, ”işçi sınıfı ve emekçilerin örgütlü mücadelesi geliştikçe, gözaltında kayıpların akıbeti de ortaya çıkarılacak ve kaybedenlerden mutlaka hesap sorulacaktır” denildi.

160521_Köln_kayıplar_1

ICAD’ın, bir insanlık suçu olan gözaltında kayıplara karşı dünyanın her yanında süren kayıp yakınlarının ve örgütlenmelerin mücadelesinin yanında olduğu belirtilerek, gözaltında kayıpların akıbetlerinin açıklanmasını ve tüm sorumluların yargılanması için mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

Eyleme katılan 27 Ekim 1991’de kaybedilen Hüseyin Toraman’ın annesi Hatice Toraman öfkeli ve duygulu bir konuşma yaptı.

Gözaltında kaybedilenlerin baskıya ve zulme karşı özgürlük mücadelesi yürüttükleri için kaybedildiklerini belirten Hatice Toraman, gözaltında kayıplarımızı sahiplenmenin birleşik mücadeleyi büyütmekten geçtiğini söyledi.

Faşist diktatörlüğün bugünde Kürdistan’da ve Türkiye’de sürekli katliamlar yaptığını ve korku salmaya çalıştığını belirten Toraman, kayıpları daha kitlesel sahiplenmek gerekir, dedi. ”Bugün zulme karşı susmak değil, sokağa çıkmak gerekir” diyen Toraman, faşizme karşı mücadele etmenin insani ve gözaltında kaybedenlerden hesap sormanın insani bir görev olduğunu belirtti.

Türkiye, Kürdistan ve dünyanın diğer ülkelerinden kayıp resimlerinin taşındığı eylemde ”Kayıplar Bulunsun, Hesap Sorulsun”, ”Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, ”Faşizme Karşı Tek Yumruk Tek Barikat”, ”Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak” sloganları atıldı ve ICAD Uluslarası Büro’nun çıkardığı bildiriler dağıtıldı.