Köln’de Kobanê Direnişi Selamlandı!

Köln’de Kobanê Direnişi Selamlandı!

KÖLN (02.11.2014)- 1 Kasım “Dünya Kobanê Günü” nedeniyle Almanya’nın Köln kentinde “Kobanê ve İnsanlık İçin DAİŞ’e Karşı Dünya Yürüyor” şiarıyla yürüyüş düzenlendi.

Ebertplatz’da, toplanan yerli ve göçmen binlerce kitle, Kobanê’de düşene ve dövüşene selam yolladı. DAİŞ çetesini ve DAİŞ destekleyen TC devletini lanetlediler. Yürüyüşün başlama yerinde, bir çok katılımcı kurum adına konuşmalar yapıldı. Gün Kobanê ile dayanışma günü olduğu mesajı verildi. Kobanê halkının yalnız olmadığı belirtildi. Kobanê’de insanlık adına büyük bir direnişin sergilendiği belirtildi. Direnişin desteklenmesi çağrısı yapıldı.

Yürüyüş kolunda yerli kurumlardan, MLPD, Sol Parti, DKP; PDJA, göçmen kurumlarından ise MLKP, PKK’li kadın ve gençler, PYD, Partizan, MKP, TİKB, BİR-KAR, AGİF, ADHF, ATİK, DİDF,Alevi Kültür Merkezi ve Kaldıraç yerini aldı.

Kürdistanın dört parçasında, Türkiyeliler, Alman, Arap, Süryani, Ermeni ve İranlıların katılım sağladığı yürüyüşte sık sık, “Bijî berwedana Kobanê”, “TC Besliyor, İŞİD Katlediyor”, “Kobane İŞİD Mezar Olacak”, “Yaşasın Halkların Dayanışması”, “Bıji Azadi, Bıji YPG”, “PKK yasağı kaldırılsın” vb içerikte sloganlar Kürtçe, Türkçe ve Almanca attıldı.

Çok sayıda YPG ve PYD bayrağının açıldığı yürüyüşte “Bijî berxwedana Kobanê”, “Bijî YPG” sloganları atıldı. Göstericiler açtıkları dövizler ve pankartlarla DAİŞ çetelerinin katliamlarına dikkat çekerek Başkabakan Merkel ve hükümetine “Artık Kobanê direnişine destek ver” çağrısı yaptılar.

Yürüyüş bitim alanında katılımcı kurumlar adına konuşmalar yapıldı. Konuşmacılar, Rojava devrimini anlattılar, Kobanê direnişinin zaferle sonuçlanacağını belirttiler. Kendisine insanım diyen herkesin, Kürt halkı ile dayanışma içerisinde olması gerektiğini hatırlattılar.

Yurtsever gençliğin; “Bijî YPG, Yaşasın MLKP” sloganını yürüyüş süresince haykırması dikkat çekti.

“Rojava’dan Şengale, Devrim İçin Savaşmaya” ve “Kobane Düşmez” MLKP-KGÖ imzalı pankart ve bayraklarıyla yürüyüşe katılan MLKP güçleri, slogan ve konuşmalarıyla devrimci dayanışmanın önemine vurgu yaptılar.

AGİF; “Kobanê için ayağa kalk.!”

Almanya Göçmen İşçiler Federasyon (AGİF) adına yapılan konuşmada; Emperyalist güçlerin, bölgesel gerici ülkelerin, sömürgeci faşist Türk devletinin besleyip büyüttüğü faşist IŞİD çetelerine karşı PYD önderliğindeki destansı Kobanê direnişi hatırlatıldı. Kobane halkının karanlığın zebanilerine zor günler yaşattığı belirtilerek Arîn Mîrkan ve Paramaz Kızılbaş’ın insanlığın ortak geleceği olduğunda, Kobanê direnişin evrensel bir boyut kazandığına ve Kobanê direnişinin Stalingradlaştığını belirtti. Kobanê direnişinin, insanlığın vicdanını ayağa kaldırdığını ifade  ederek, karanlığın zebanilerinin kaybedeceğini ve Kobanê direnişinin ve Rojava devriminin kazanacağını ifade etti.