Köln’de Suruç Çadır Haftası Başladı

Köln’de Suruç Çadır Haftası Başladı

AvEG-Kon, SKB ve Young Struggle’nin “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyasına destek için Köln’de açtığı çadır eylemin ilk günü olaylı sonlandı.

Saat 11’den itibaren açılan çadır eylemine başından itibaren yoğun ilgi vardı. On binlerce turist ve yerlinin akın etti. Dom meydanının yerlerini 33 düş yolcusunun karanfilli resimleri süsledi. “faşist saray cuntasına ve askeri yurtta sulh cuntasına karşı  özgürlük için birleşik direniş“ yazılı Türkçe ve Almanca pankartlar ve dövizler birçok çadır ziyaretçisinin sorular yöneltmesine ve ilk elden bilgi almasın vesile oldu.

“33 düş yolcusunun bize bıraktığı değerlerin taşıyıcısıyız”

Saat 13’de başlayan basın açıklamasında ilk sözü alan AGİF eş başkanı Mesut Duman, 33 düş yolcusunun sembolize ettikleri değerlere sahip çıkacaklarını, yaşadıkları ülkede bu değerlerin taşıcısı olacaklarını vurguladı.

Avrupalı emperyalistler suça ortak!

Ardından söz alan AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selçuk, Türkçe yaptığı konuşmada Suruç katliamın arka planını hatırlattıktan sonra AvEG-Kon olarak neden “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyasını Avrupa’da yürüttüklerini anlattı. Baki Selçuk, Alman devletinin ve Avrupalı emperyalistlerin DAİŞ’i destekleyen ve Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkeler silah yardımlarından bulunarak suça ortak olduklarını belirtti. Suruç katliamından sonra ve Ankara Katliamından önce Türkiye’yi ziyaret ederek Erdoğan’ın sırtını sıvazlayan Angela Merkel’in Türkiye’deki anti demokrat, gerici faşist ortamın suç ortağı olduğunu teşhir etti.

Baki Selçuk, Suruç katliamının dosyalarının üzerindeki gizlilik kararının kaldırılması için Avrupa’nın dört bir yanında imza topladıklarını ve bu imzaları 20 Temmuz sonrasında Avrupa Konsey Başkanlığına ileteceklerini belirtti. Suruç katliamının ve tüm diğer katliamların aydınlatılana kadar hukuk mücadelesinin devam edeceğini söyledi.

Kadınlar insanlık dramı yaşıyor

Ardından söz alan SKB Almanya temsilcisi, Avrupalı emperyalistlerin insan hakları ihlallerinde, antidemokratik uygulamalarda en olumsuz örneklerin başında gelen Türkiye gibi bir ülkeyle anlaşma yapmalarını eleştirdi. DAİŞ’in yönetimi altında, AKP gericiliği soncu Türkiye’de, göç yollarında köleleştirilen, şiddete maruz kalan, tecavüze uğrayan kadınların durumuna dikkat çekti. Kadınların yaşadığı insanlık dramının sorumlusu olan AKP-Erdoğan iktidarını ve Avrupa birliği emperyalistlerini eleştirdi.  SKB temsilcisi, insanlığın özgürlüğü için, kadınların özgürlüğü için yola çıkan ve AKP DAİŞ işbirliği sonucu Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusunu anarak konuşmasını bitirdi.

33 düş yolcusunun Avrupa ayağıyız

Basın açıklamasında son konuşmayı yapan Young Struggle temsilcisi, Ortadoğu’da tüm halkların, etnik yapıların, dinlerin ve mezheplerin eşitliğini garanti altına alan Rojava’nın önemini anlatarak konuşmasına başladı. Young Struggle temsilcisi, Kobanê savunmasının demokratik bir devrim olan Rojava devrimi için ne kadar önemli olduğu anlattıktan sonra bu devrimi “Birlikte savunduk birlikte inşa edeceğiz” sloganıyla yardıma koşan gençlere Avrupa’dan Young Strugggle olarak sahip çıktıklarını belirtti. Young Struggle kardeş örgütleri olan SGDF’nin ve 33 düş yolcusunun değerlerinin Avrupa’da temsilcisi olduklarını vurguladı.

Basın açıklamasından sonra yüzlerce bildiri dağıtıldı, imzalar toplandı ve stantda paylaşımcı ve kolektif bir çalışma devam etti.

Faşist saldırı Rojava devriminin kalelerine çarptı

Saat 16’da Rojava devriminin yıldönümü vesilesiyle yapılan mitinge Rojava’dan gelen onlarca mülteci ve göçmen PYD, YPG, YPJ ve Kürt kadın örgütünün sembolünü taşıyan bayraklarla akın etti.  İlk konuşmayı Kürt Toplum Merkezi adına Rojavalı bir genç kadın devrimci yaptı. Kürtçe yapılan konuşma esnasında darbeyi protesto eden bir grup faşist çadıra saldırdı. AvEG-Kon, Young Sttruggle, SKB ve NAVDEM üyeleri, saldırıyı boşa çıkardı, etkinliği sürdürdü. Polis güvenlik önlemlerini arttırdı.

Köln Dom kilisesinin önünde 16 Temmuz günü açılan merkezi çadır eylemi 20 Temmuz’a kadar 5 gün boyunca saat 11 – 20 arası devam edecek. Çadıra ilginin her gün biraz daha artacağı bekleniliyor.

20160716_160453[1] 20160716_171032[1]