Komünist Kadın Savaşçılar Avrupa’da Anılıyor

Komünist Kadın  Savaşçılar  Avrupa’da Anılıyor

22 Aralık gece yarısı faşist katil sürüleri tarafından kaldıkları eve yapılan baskında çıkan çatışma sonrasında ölümsüzleşen komünist kadın savaşçılar Yeliz Erbay ve Şirin Öter için, Avrupa çapında anma ve infazları kınama eylemleri gerçekleştiriliyor.

Brüksel (23.12.2015) – Türk Devletinin yargısız infazı ile katledilen komünist kadınlar Yeliz Erbay, Şirin Öter ile Kürdistan’da sokağa çıkma yasağı ve Kürt halkına yönelik katliamlar Türk Konsolosluğu’nun önünde yapılan bir eylemle protesto edildi.

Belçika Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) çağrısı ile Brüksel Türk Konsolosluğu önünde bir araya gelen 300’ü aşkın kitle faşist Türk devletinin saldırı ve katliamlarını protesto etti.

Devrimci Güç Bileşenlerinden Kürt Kadın Hareketinin yoğun katılım sağladığı eylemde ayrıca Aleviler, Partizan ve Halk Cephesi de yer aldı.

Erbay ve Öter’in yanı sıra Kürdistan’da katledilenlerin resimlerinin taşındığı eylemde, öfkeli kitle ”Kürdistan ve Türkiye’deki halka yönelik katliamlara son” pankartı açtı ve ”katliamların hesabı sorulacak”, “Katil erdoğan, Katil AKP”, ” “Jin, jiyan, azadi” ‘sloganlarını attı.

Eylemde SKB temsilcisi yaptığı konuşmasında komünist kadın Erbay ve Öter’in direniş ruhu, mücadele kararlılığı, devrime olan inancı, özgürlük tutkusu dolu örgütlü yaşamlarının kendilerine yol gösterici olduğunu belirterek,”ateş çemberinden geçiyoruz. Faşist Türk devleti ve iş birlikçilerinin saldırılarına direnerek karşılık vereceğiz. Kobané direniş ruhu ile hareket edelim. Direnişi ve mücadeleyi büyütmek tek çaremiz” dedi.

Kürt Kadın Hareketi ve Belçika Alevi Federasyonu adın yapılan konuşmalarda mücadelenin büyütülmesi ve Kürdistan halkının direnişine sahip çıkmanın önemine vurgu yapıldı.23.12.2015-Köln4

Köln (22.12.2015) –  Köln merkezi gar önünde,  Kürdistan’da ilan edilen öz yönetim ve öz savunmayı desteklemek amacıyla devam eden çadır eyleminde, MLKP güçleri, SKB ve Köln Demokratik Toplum Merkeziyle  birlikte, İstanbul’da infaz edilen komünist kadın savaşçılar Yeliz Erbay ve Şirin Öter için  anma düzenlendi.

Eylemde, Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in AKP faşizminin polisleri tarafından katledilmeleri kınandı ve komünist kadınlar anıldı. Yeliz Erbay ve Şirin Öter şahsında özgürlük mücadelesinde şehit düşenler adına saygı duruşunda bulunuldu. Komünist kadınların katledilmesi Almanca olarak anlatıldı.  AKP faşizminin Kürt halkına karşı savaş açtığını, her gün bir yenisinin eklenerek ölümlerin devam ettiğini belirten SKB temsilcisi konuşmasını şöyle sürdürdü; “faşist Türk devleti bugün katliamlarına devam etmektedir. Dün gece İstanbul Gaziosmanpaşa’da gece yarısı evleri  basılarak onur ve özgürlük savaşçısı iki komünist kadın infaz edilmiştir. Türk devleti Kürdistan’da yürüttüğü savaşı batı metropollerine taşıyarak korku imparatorluğunu kurmak istiyor. İşte Yeliz Erbay ve Şirin Öter’de özgürlük mücadelemizin yılmaz savaşçıları olarak; direnerek, savaşarak ölümsüzleştiler. Onların  bıraktığı bayrağı komünist kadınlar devralarak özgürlük ve sosyalizm  mücadelesini yükselteceklerdir. Onlar özgürlük mücadelesinde faşist devletin infaz timlerine teslim olmayarak, savaşarak ölümsüzleştiler” dedi.

“Katil Erdoğan”, “Yeliz, Şirin yaşıyor, MLKP savaşıyor”, “Faşist devlet hesap verecek”, “Jin, Jiyan, Azadi”, vb. sloganlarının atıldığı eylem, yarın tekrar aynı yerde buluşmak üzere yapılan çağrıyla bitirildi.23.12.2015-Hamburg2

Hamburg (23.12.2015) – Bugün Hamburg’da Demokratik Güç Birliği tarafından, önceden daha önceden belirlenmiş olan “Kürdistan’daki faşist katliamları ve ablukayı” protesto etmek için Hamburg merkez garında düzenlenen eylemde, İstanbul’da katledilen komünist kadın savaşçılar Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in infazları da protesto edildi.

Eylemde komünist kadın savaşçıların fotoğrafları taşınırken, infazla ilgili Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı. Eylem alanının kalabalık ve işlek olmasından dolayı, çevredekiler ilgisi yoğun oldu.
Polisin, eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle müdahale edeceğini bildirmesi üzerine, kitlenin kararlı duruşu ve yapılan görüşmeler sonrasında bu provokasyon boşa çıkarıldı.23.12.2015-Paris

Paris (22.12.2015) – İstanbul’da polis tarafından katledilen komünist kadınlar Yeliz Erbay ve Şirin Öter ile ilgili etkinlikler sürüyor. MLKP/KKÖ’li kadınlar bu gece Paris’in en işlek merkezlerinden ve Türkiyeli Kürdistanlıların yoğun yaşadığı bölgelerden Strassbourg Kemeri etrafında yazılamalar gerçekleştirdi.

Fransızca ve Türkçe yapılan yazılamalarda faşist Türk sömürgeciliğinin gerçekleştirdiği katliamlar kınandı. “Yeliz ve Şirin yoldaşlar ölümsüzdür”, “Faşist Türk Devleti hesap verecek”, “Kürdistan’da katliamlara son” sloganları ile gerçekleştirilen yazılamalar ile katliamlar lanetlendi.

23.12.2015-Brüksel1 23.12.2015-Brüksel2 23.12.2015-Hamburg

23.12.2015-Köln1 23.12.2015-Köln4 23.12.2015-Paris2