Laichingen’de Açlık Grevi

Laichingen’de Açlık Grevi

Laichingen (16.01.2016) – Almanya’nın Laichingen kasabasında kurulan “Savaşa Hayır İnisiyatifi”, Kürt illerinde süren katliamlara karşı AKM binasında dayanışma açlık grevine başladı. AGİF üyeleri, Alevi dernek üyeleri ve SKB üyelerinin katılımıyla başlayan eylem yerli kamuoyunda olumlu tepki aldı.
Ezilen Kürt halkına karşı, Erdoğan ve AKP faşizmin uyguladığı katliamlara karşı bir ses olmak, istediklerini söyleyen inisiyatif aktivistleri, “Çocuklar ölmesin, Analar Ağlamasın” diyen Alevi kurumlarının Türkiye ve Avrupa’da başlattığı açlık grevlerini desteklediklerini belirttiler.
Demokratik Güç Birliği içerisinde yer alan kurumlar, dayanışma ziyaretinde bulunurken, böyle bir inisiyatif kurularak gösterilen dayanışmanın önemine vurgu yapan kurum temsilcileri, açlık grevcilere mücadelelerinde başarılar dilediler.
“Bugün öldürülen çocuklar bizimde çocuğumuzdur, direnen Kürt halkının yanındayız” diyen açlık grevindeki kadınlar, sorun açlık değil, insanca yaşanacak bir dünya için açlık grevi etkinliğine katıldık dediler.
Kasaba merkezinde yapılan basın açıklamasında, Suruç, Sultanahmet, Ankara ve kadın katliamlarında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı açıklamada,Türkiye’de Tayyip Erdoğan’ın Hitler tipi bir yönetim istediğini söyleyen konuşmacı, bugün Kürt halkına karşı katliamları uygulayan Erdoğan’nın, Alman devlet başkanı Merkel tarafından desteklendiğini belirtti. Şehir halkının, yerel basının da ilgi gösterdiği açıklamadan sonra etkinlik AKM binasına taşındı.
AKM salonunda devam eden açlık grevi eyleminde,  Alman basınıyla röportaj yapan eylemciler, kendi kurdukları müzik grupları ile  dayanışma ziyaretinde bulunan  kitleyle birlikte Türküler söylediler ve şiirler okudular.
Açlık grevine katılan bir AGİF üyesi, “bundan 36 yıl önceydi,  12 eylül askeri faşist diktatörlüğe karşı  Almanya’da bir genç devrimciydim, ilk açlık grevimi o gün yapmıştım, aradan bunca yıl sonra bugün saray faşizmine karşı eşimle açlık grevine başladım” derken, bugün Kürt halkının yanında olmayanın yarın söyleyecek bir şeyinin olmayacağını belirti.
Üç gün süren dayanışma açlık grevi sonrası süreci değerlendiren Laichingen  Savaşa Hayır İnisiyatifi, önümüzdeki yeni mücadele görevleri için mücadeleye devam etme kararı aldı.