Leyla Güven için imza kampanyası

Leyla Güven için imza kampanyası

Leyla Güven için uluslararası imza kampanyası başlatıldı.

Güven için change.org üzerinden uluslararası bir imza kampanyası da başlatıldı.

KAMPANYA METNİ

Kampanya metninde şu ifadelere yer verildi:

Tecride son ver

Leyla Güven 73 gündür açlık grevinde.

Leyla Güven 31 Ocak 2018’de Türkiye’nin Efrîn’i işgali konusunda eleştirel sözleri nedeniyle tutuklandı.

24 Haziran 2018’de Hakkari milletvekili olarak seçildi.

8 Kasım 2018’de Kürt halkı lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ve 20 yıldır İmralı adasında sürmekte olan tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı.

İmralı adasında tüm dünyanın gözleri önünde senelerdir sürmekte olan bu işkence son bulsun diye son çare olarak canını ortaya koyarak mutlak tecride dur diyor. Böylece, savaş politikalarını diyalog ve müzakere için seçen devletin zulüm ve zalim yüzünü ortaya koyuyor. Leyla Güven’in ardından 300’e yakın tutsak aynı taleple süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı ve bu açlık grevleri de sürmekte.

Tecridin sonlandırılmasını talep ediyor çünkü:

– Bu tecrit AKP faşizminin yükselmesinin başlangıcına denk geliyor. Olağanüstü halin ilanı, ifade özgürlüğünün yasaklanması, örgütlenme hakkı ve hatta yaşam hakkına yönelik ciddi saldırılar bu süreçte yaygınlaştı ve sıradan hale geldi. Ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olarak uygulanan tecrit, Türkiye halklarına ve barış içinde birlikte yaşama arzusuna yönelik bir saldırıdır. Türkiye’deki Kürt Sorunu’na demokratik bir çözüm getirilmesinde bir engeldir.

– Devlet ayrıca, Kürt halkını temsil eden, barış için yol haritası hazırlayan ve çatışmayı sona erdirmek için girişimler geliştiren Sayın Abdullah Öcalan’ı tecrit ederek gelecekte barışçıl bir çözüm olasılığını ve şansını ve müzakere masasına geri dönme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Sevgili dostlar;

Tecridin kaldırılması, Türkiye, Orta Doğu, dünya ve Kürtler olmak üzere tüm halklar için bir arada yaşamanın barış ve kültürüne yönelik umutların önündeki engellerden birini ortadan kaldırmak demektir. Bu temelde, başta kadınlar olmak üzere, barış ve dayanışmaya inanan tüm insanlara çağrımızdır, tecridin sona ermesi için bu mektubu imzalayın.”

KATILMAK İÇİN

İmza kampanyasına katılmak için şu link kullanılabilir:

Tıklayın

 

 

Açlık Grevleri: DOSYA