Leyla Güven için Meclis’te açıklama: Meclis yok hükmündedir

Leyla Güven için Meclis’te açıklama: Meclis yok hükmündedir

Leyla Güven’in açlık grevinin 70. gününde olduğuna dikkat çeken HDP milletvekilleri, “Kendi üyesinin talebine karşı bu kadar duyarsız, sorumsuz yaklaşan bu Meclis yok hükmündedir. Kapısına kilit vurulmuş demektir” dedi.

16 Ocak 2019 – HDP Hukuk ve İnsan Hakları Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ile milletvekilleri Serpil Kemalbay, Ebru Günay ve Kemal Bülbül, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması amacıyla 70 gündür açlık grevi eylemi yapan Leyla Güven’in durumuna ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Başaran, Leyla Güven’in 8 Kasım’da bu yana 70 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlattı, “Leyla Güven DTK Eşbaşkanı, Hakkari Milletvekili, yani bu Parlamento’nun bir üyesi, Hakkari’nin iradesi. Hakkari’de binlerce kişinin oyu ile seçilmiş, kendi politik duruşunu, taleplerini ifade etmek için bu Meclis’te seslerini yükseltmesi için seçilen bir arkadaşımız. 70 gündür bedeninden başka ellerinden başka bir argüman olmadığı için, çok haklı çok meşru bir talebi duyurmaya çalışıyor” dedi.

Güven’in yanı sıra cezaevlerinde 240 tutsağın açlık grevinde olduğunu belirten Başaran, “Onlar çok önemli bir şeyi talep ediyorlar. Türkiye toplumun önünü açacak, şu anda içinde bulunduğumuz bu çıkmazdan çıkmanın yol ve yöntemini gösteriyorlar” diye konuştu.

‘BU TECRİT TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE YÖNELİKTİR’

Öcalan’ın, Türkiye’ye teslim edildikten sonra 20 yıldır mutlak tecrit altında olduğunu aktaran Başaran, “Ama bu tecrit AKP-MHP ittifakı ile savaş konseptinden sonra derinleşerek kendisini göstermektedir. Sayın Öcalan 2011 yılından beri avukat, 2015 yılında beri heyet görüşü, bu son görüşme sayılmazsa aile görüşü de yaptırılmamaktadır. Bu tecrit sadece İmralı’da sayın Öcalan şahsında değil, onun şahsında bütün topluma, bütün gençlere, Türkiye’nin ortak geleceğine yönelik konulmuş bir tecrittir” dedi.

‘AÇLIK GREVİ YOKMUŞ GİBİ DAVRANAN BU MECLİS YOK HÜKMÜNDEDİR’

Başaran, Meclis’in açlık grevi karşısındaki “yokmuş gibi davranma” tutumunu eleştirdi, “Kendi üyesinin talebine karşı bu kadar duyarsız, sorumsuz yaklaşan bu Meclis yok hükmündedir. Kapısına kilit vurulmuş demektir”diye konuştu.

Leyla Güven’in durumun kritikliğini de dikkate alarak bir kez daha herkese seslendiklerini belirten Başaran, şunları söyledi: “Leyla Güven 70 gündür açlık grevinde ve artık kritik aşamaya gelmiştir. Leyla dünden beri mide krampları, tansiyon düşüklüğü, ışığa ve kokuya aşırı hassasiyet, bulantı hissi, uyumama durumu ile karşı karşıyadır. Bununla birlikte sıvı alımında zorluk yaşamaktadır. Kritik aşama sıvı alımının yapılmaması ile başlar. Bu kritik noktada herkesin kendi cephesinde bir müdahale etme yükümlülüğü ve sorumluluğu vardır. Aksine kendi üyesinin talebine bu kadar sessiz kalan Parlamento bunun altında kalacak demektir. Bu kritik evrede Leyla Güven’in bu kritik aşamasında herkesi sorumluluğa ve bu talebi karşılamaya davet ediyoruz. Leyla Güven hukuksuz ya da olmayacak bir şey talep etmiyor. Leyla Güven, haklı-meşru ve Türkiye toplumunun geleceğine katkı sunacak bir talebi dillendirmektedir.”

“Artık gözünüzü kapatmaktan, duymuyor numarası yapmaktan vazgeçmenin zamanı gelmiştir” diyen Başaran, “Aksine Leyla Güven’in başına geleceklerden, bu talebi yok kabul eden iktidar, Parlamento ve hepimiz sorumluluk altında kalacağız” diye konuştu.

Güven’in talebine yanıt vermenin iktidarın sorumluluğu olduğunu hatırlatan Başaran, “Leyla Güven’in durumu an be an, saat be saat, saniye saniye kritikliğini koruyor. Onu korumak Türkiye toplumunu korumak demektedir, onu ölümün sınırından almak, Türkiyeyi ölüm sınırından almak demektir. Herkesi bu konuda sorumlu ve duyarlı olmaya sesini yükseltmeye davet ediyoruz” dedi.

Açlık Grevleri: DOSYA