Leyla Güven’in direnişi 158. gününde

Leyla Güven’in direnişi 158. gününde

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 158. gününde. 4 MLKP/KKÖ dava tutsağının da aralarında bulunduğu 5 bini aşkın tutsak da tüm hapishanelerde eylemi sürdürüyor.

14 Nisan 2019 – DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan ve tüm hapishanelerde 5 bini aşkın tutsak ile dışarından dayanışma için başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişi sürüyor.

LEYLA GÜVEN 158 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi 158. gününde devam ediyor.

Güven, 8 Kasım’da Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini, tahliye olduğu 26 Ocak’tan beri evinde sürdürüyor.

Aynı taleplerle Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız 145, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş 119, hapishanelerde ise 16 Aralık’ta başlayan tutuklular 120 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevinde. Açlık grevi eylemi 1 Mart’tan itibaren tüm hapishanelere yayıldı.

1. EKİPTEKİ KOMÜNİST TUTSAKLAR 45. GÜNÜNDE

Marksist Leninist Komünist Parti ve MLKP/Komünist Kadın Örgütü (KKÖ) dava tutsakları da 1 Mart’ta tüm hapishanelerde 15 günlük dönüşümsüz açlık grevi gerçekleştirdi.

Komünist tutsaklardan Muhabbet Kurt (Sincan Hapishanesi), Hülya Gerçek (Bakırköy Hapishanesi) Aydın Akyüz (Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesi) Ali Haydan Saygılı (Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi) süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 45. gününde.

2. EKİPTEKİ KOMÜNİST TUTSAKLAR

Elazığ Kapalı Hapishanesi’nden Soner Çiçek, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden Ercan Görtaş ve Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde Hatice Duman ikinci ekip olarak 10 Nisan’da süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı.

HDP İL BİNASINDAKİ EYLEM

HDP Diyarbakır il binasında milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın 1 Mart’ta başlattığı eylem de devam ediyor.

AKIN VE EKTİREN EVLERİNDE AÇLIK GREVİNDE

Erzincan T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tahliye olan Sedat Akın evinde sürdürdüğü açlık grevinin 97. gününde. Bakırköy Hapishanesi’nden tahliye olan Gurbet Ektiren de 59. gününde olduğu açlık grevini Mardin’in Derik ilçesindeki evinde sürdürüyor.

Silivri Hapishanesi’nden tahliye olan İhsan Sinmiş de İstanbul Küçükçekmece’deki evinde sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 74. gününde.

AVEG-KON ÜYESİ ÖZKAN ÖZDEMİR AÇLIK GREVİNİ ACTİT’DE SÜRDÜRÜYOR

Süresiz Açlık Grevi Direnişçilerinden Özkan Özdemir’de açlık grevinin 14 gününde AvEG-Kon’a bağlı ACTİT derneğinde direnişini sürdürmektedir. Paris’te bulunan Actit’in adresi : 54 Rue d’Hauteville, Paris

Açlık Grevleri: DOSYA