Leyla Güven’in eylemi 143’üncü gününde

Leyla Güven’in eylemi 143’üncü gününde

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 143’üncü gününde. 4 MLKP/KKÖ dava tutsağının da aralarında bulunduğu 5 bini aşkın tutsak tüm hapishanelerde eylemi sürdürüyor.

30 Mart 2019 – DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan ve tüm hapishanelerde 5 bini aşkın tutsak ile dışarından dayanışma için başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevleri de sürüyor.

LEYLA GÜVEN 143 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi 143. gününde devam ediyor.

Güven, 8 Kasım’da Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini, tahliye olduğu 26 Ocak’tan beri evinde sürdürüyor.

Aynı taleplerle Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız 130, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş 104, hapishanelerde ise 16 Aralık’ta başlayan tutuklular 105 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevinde. Açlık grevi eylemi 1 Mart’tan itibaren tüm hapishanelere yayıldı.

KOMÜNİST TUTSAKLAR 30. GÜNÜNDE

Marksist Leninist Komünist Parti ve MLKP/Komünist Kadın Örgütü (KKÖ) dava tutsakları da 1 Mart’ta tüm hapishanelerde 15 günlük dönüşümsüz açlık grevi gerçekleştirdi.

Komünist tutsaklardan Muhabbet Kurt (Sincan Hapishanesi), Hülya Gerçek (Bakırköy Hapishanesi) Aydın Akyüz (Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesi) Ali Haydan Saygılı (Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi) süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 30. gününde.

HDP İL BİNASINDAKİ EYLEM

HDP Diyarbakır il binasında milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın 1 Mart’ta başlattığı eylem de devam ediyor.

AKIN VE EKTİREN EVLERİNDE AÇLIK GREVİNDE

Erzincan T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tahliye olan Sedat Akın evinde sürdürdüğü açlık grevinin 83. gününde. Bakırköy Hapishanesi’nden tahliye olan Gurbet Ektiren de 45. gününde olduğu açlık grevini Mardin’in Derik ilçesindeki evinde sürdürüyor.

Silivri Hapishanesi’nden tahliye olan İhsan Sinmiş de İstanbul Küçükçekmece’deki evinde sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 59. gününde.

Açlık Grevleri: DOSYA

ETHA